Komatsu potřebuju Bagr

Plzeňský kraj vydá příští rok víc peněz na rozvoj obcí, posílí tři hlavní dotace

Plzeň 23. listopadu (ČTK) - Plzeňský kraj vydá příští rok víc peněz na rozvoj obcí. Posílí všechny hlavní dotační programy - na stabilizaci a obnovu venkova, vodohospodářskou infrastrukturu i na odstraňování havarijních stavů ve vesnicích. Podle náměstka hejtmana Josefa Bernarda (STAN) dá kraj příští rok na investice včetně dotačních programů více než letos.

Nejvíce peněz půjde podle náměstka Pavla Čížka (STAN) opět na dopravu, která bude stát téměř polovinu rozpočtu. Na dopravní obslužnost regionu půjde 1,7 miliardy Kč, z toho na vlaky miliarda, zbytek na autobusovou linkovou dopravu. Další nejméně jedna miliarda korun půjde stejně jako letos na investice do silnic, z toho 540 milionů korun z rozpočtu a 440 milionů korun by měl kraj získat ze Státního fondu dopravní infrastruktury. "Je malým zázrakem v současné energetické krizi, že pro rok 2023 nehrozí v kraji žádné zásadní změny v dopravě," uvedl.

Po západním okruhu zhruba za 2,2 miliardy korun, který by se měl řidičům otevřít v únoru příštího roku, chce kraj koncem příštího roku rozjet další velkou silniční stavbu - napojení severního Rokycanska na dálnici D5 zhruba za 700 milionů korun. Dalších přes 600 milionů korun půjde na provoz krajské správy silnic včetně zimní údržby.

"Vyšší suma než letos půjde na rozvoj obcí - na program stabilizace a obnovy venkova, na vodohospodářskou infrastrukturu i na odstraňování havarijních stavů," řekl Bernard. Program stabilizace a obnovy vesnic posílí o desetinu na 110 milionů.

"Je dobře, že v současné komplikované ekonomické situaci je zachována částka na vodohospodářskou infrastrukturu, bezmála 105 milionů korun. Starostové mohou čerpat dotace na čističky odpadních vod, kanalizaci a vodovodní řady," uvedl Bernard. Novinkou je, že zatímco v minulých letech mohly dostat v každé ze tří oblastí do pěti milionů korun, nově mohou obce zažádat o 15 milionů na jednu akci, třeba na čističku. "Peníze jsme sice nenavyšovali, ale mám domluvu s radou, že v případě nutných potřeb obcí jsme schopni pokrýt individuální projekty," řekl. Stejné je to s penězi na odstraňování havarijních stavů v obcích, na což kraj vyčlenil místo letošních 20 milionů o 50 procent víc.

Kraj by měl příští rok hospodařit s příjmy 9,575 miliardy korun a výdaji 10,549 miliardy. Schodek téměř 974 milionů korun, vytvořený hlavně na předfinancování evropských projektů, bude krytý čerpáním úvěru a vlastními zdroji v rezervním fondu. Rozpočet bude opět výrazně proinvestiční, řekl Bernard. Návrh rozpočtu schválili v pondělí radní a 19. prosince ho projedná zastupitelstvo.