Cime 3 kvartal 2024

Plzeňský kraj se dohodl na ceně za zchátralé lázně v Plzni, čeká na analýzu

Plzeň 21. července (ČTK) - Plzeňský kraj se dohodl s italským majitelem, firmou TWB Praha, na ceně za zchátralé bývalé lázně v centru Plzně. Za nevyužitý, částečně památkově chráněný objekt, kde je jen paintballová střelnice, kraj nabídl podle odhadu znalce 140 milionů Kč, což TWB předběžně akceptovala. Na konci července dostane kraj posudek investice od externí firmy a podle jeho výsledků se teprve rozhodne, zda lázně koupí, opraví a jestli tyto výdaje včetně provozních enormně nezatíží krajskou kasu. ČTK to dnes řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

Případnou koupi by muselo schválit zastupitelstvo, možná už v září. Opozice to považuje za nesmysl a populismus. Stav lázní se nelíbí mnohým Plzeňanům. Italové, kteří je koupili v roce 2007 za 24 milionů Kč, tam plánovali byty a hotel, ale nic nebudují.

"Čekáme na výsledek analýzy, která by měla být hotová do konce července. Zatím nemáme informace, že by chtěli víc než 140 milionů korun. Cenu nerozporují a my jsme hlavně řekli, že víc nedáme," uvedl Špoták.

Rozhodující podle něj bude, jestli audit řekne, zda může kraj převzít celou firmu TWB. "Potřebujeme si zajistit, že to bude úplně právně čisté," řekl. O koupi firmy včetně budovy lázní by pak musela rozhodnout rada a pak nejdříve 5. září zastupitelstvo.

"Posudek, takzvané due diligence, nám řekne, co by tam mohlo být, jak by to mělo fungovat, kolik by stál provoz a jestli to je rozumné," řekl hejtman. Potřebné investice do oprav, vyčíslené před dvěma lety na 400 milionů korun, odhadl hrubě po zdražení cen materiálů a stavebních prací na 600 milionů Kč, které by se podle něj daly sehnat, částečně z dotací. Podle Špotáka je výhodou, že se lázně dají opravovat po etapách, třeba šest let. Do konce volebního období kraje, do roku 2024, by se mohla stihnout hlavně demolice zadního traktu.

Kraj by lázně využil pro své organizace. "Měl by tam být hlavně multifunkční sál, krajský dům, prostory pro kroužky Radovánku a dalších organizací, které pracují s dětmi a mládeží, výstava regionálního folkloru a další expozice," řekl Špoták. Dále by sloužily pro společenské a kulturní akce, konference a reprezentaci. Kraji chybí prostory pro větší návštěvy a setkání. "Když přijímáme hokejisty, tak se musíme vtěsnat do sálu zastupitelstva. Něco půjde dělat v opravených Loosových interiérech, ale když přijde 50 lidí, tak se tam nevejdou," řekl.

Opozice záměr kritizuje. Podle Pavla Karpíška, šéfa zastupitelského klubu ODS, jde o ekonomický nesmysl a populismus před komunálními volbami. Vedení kraje by mělo spíš řešit novostavbu své Západočeské galerie v Plzni, která je kompletně připravená a kam by se uložily velmi cenné sbírky obrazů z nevyhovujících depozitářů. Podle ekonomického náměstka hejtmana Romana Zarzyckého (ANO) se ale její náklady stále zvyšují a dnes přesahují 1,5 miliardy korun. To si kraj bez výrazné dotační podpory podle něj nemůže dovolit, protože by musel výrazně omezit všechny další výdaje. Vedení kraje ale stavbu nevzdává a bude dále jednat s ministerstvy financí a kultury.