Komatsu potřebuju bagr

Plzeňský kraj schválil prvních 32 mil. Kč na opravu bývalých lázní v Plzni

Plzeň (ČTK) - Radní Plzeňského kraje dnes schválili rozdělení prvních 32 milionů Kč na opravu bývalých městských lázní v Plzni, které loni v říjnu koupil kraj za 120 milionů Kč. V rozsáhlém objektu poblíž centra, který 30 letech chátral, má sídlit zejména Západočeská galerie, dále tam budou velký sál, klubovny a kanceláře pro krajské i neziskové organizace. Peníze půjdou na architektonickou studii, demolice zadní přístavby kotelny a páry a na přípravu soutěže na dodavatele rekonstrukce. Oprava má do roku 2026 stát 1,5 až dvě miliardy korun. Kraj má letos v rozpočtu 100 milionů Kč na přípravné práce a na bourání. ČTK to řekl hejtman Rudolf Špoták (Piráti).

"Suma 32 milionů korun je na studie, na přípravu výběrového řízení na demoliční práce, na přípravu dokumentace až do stavebního povolení pro výběrové řízení na budoucího zhotovitele, který by to měl v rámci Design & Build (zadávání staveb, kdy si objednatel zadá jen účel a rozsah a zhotovitel je zodpovědný i za projekt) provádět," řekl náměstek hejtmana pro Martin Záhoř (ANO). Dnes radní podle předběžně navrženého dispozičního řešení schválili koncept architektonické studie, na níž už se podle hejtmana pracuje a která by mohla být hotová do konce prázdnin.

"Teď se bude ještě ta pracovní studie připomínkovat po technické stránce a následně by to mělo KCPK (Kulturní centrum Plzeňského kraje s.r.o., firma stoprocentně vlastněná krajem), dál rozpracovávat," řekl Záhoř. Dále se k tomu musí vyjádřit dotčené orgány státní správy od hygieniků přes památkáře po policii. "Veškeré přípravné práce by měly být hotové do konce letošního, maximálně na začátku příštího roku. A následně by se soutěžilo metodou Design & Build," uvedl. Podle hejtmana je reálné soutěž vyhlásit do konce roku.

"Na demolice už je vydané stavební povolení, připravujeme dokumentaci a výkaz výměr a krajský Centrální nákup vyhlásí soutěž," řekl Záhoř. Podle něj by mohla demolice teoreticky začít v polovině roku.

Pro KCPK teď zpracovává architektonickou studii přestavby 12 architektů a projektantů, z toho polovina v Praze. "Hlavním architektem projektu je Eva Heyworth, která je po Evě Jiřičné druhá největší 'dáma architektury' České republiky a její neznámější dílo je rekonstrukce Obecního domu v Praze, dlouhá léta byla v Londýně," uvedl jednatel KCPK, architekt Hynek Gloser.