husqvarna

Plzeňský kraj připravil stavby s dotací za 5 mld., vezme si úvěr

Plzeň 12. září (ČTK) - Plzeňský kraj má na příštích pět let připravené stavby za pět miliard korun, které mají podpořit dotace. Aby akce při udržení finanční stability dokázal dopředu zaplatit, schválili zastupitelé smlouvu na rámec revolvingového úvěru do 1,5 miliardy Kč. Vybrali nabídku klubu Komerční banky, ČSOB a České spořitelny. Kraj z půjčky stavby stoprocentně předfinancuje a získané dotace bude ihned vracet bankám. ČTK to řekla náměstkyně hejtmana Marcela Krejsová (ODS). Kraj od založení hospodaří bez půjček.

Kraj bude splácet úvěr nerovnoměrně a různými částkami bez sankcí podle toho, jak budou přicházet peníze z dotací. "Mohou chodit až do roku 2023, dokdy lze půjčku čerpat," řekla Krejsová. Pokud zbude po pěti letech neuhrazený zůstatek, tak se okamžitě překlopí do investičního úvěru s fixní úrokovou sazbou 2,5 procenta. Úroková sazba revolvingového úvěru je tříměsíční PRIBOR plus 0,25 procenta, řekla.

"Úvěr můžete čerpat, kdy potřebujete. Je velmi flexibilní," řekl zastupitelům Marek Kasák z Komerční banky, která je lídrem bankovního klubu. Kraj začal jednat o úvěrovém rámci před půl rokem, což byla podle Kasáka nejvhodnější doba na fixní úrokové sazby. Dnes by byl úrok o 0,5 až jedno procento vyšší, dodal.

Stavby kraje a jeho organizací jsou podle Krejsové připravené, ale není jasné, kdy budou vyhlášené výzvy, které se stále posouvají. Investice se tak nakumulují hlavně do let 2019 a 2020 a kraj má obavy, že nenajde tolik stavebních firem. Musí předfinancovat všechny akce v plné výši pěti miliard Kč a podle Krejsové by to nezvládl z vlastních prostředků, aniž by výrazně neomezil své činnosti. V rezervním fondu má kraj miliardu korun, která je ale blokovaná na předfinancování na letošek. Kvůli absenci výzev ale zatím vydal na projekty "jen" 112 milionů Kč.

Tři miliardy korun půjdou do silnic. Už v roce 2020 očekává kraj platbu za dostavbu západního okruhu Plzně, na nějž bude muset jako investor vydat asi 1,7 miliardy Kč. "Pak jsou tam hodně přestavby a přístavby škol," uvedla Krejsová. Kraji se vrátí od poskytovatelů dotací 85 procent uznatelných nákladů. Zatím ale není jasné, jaké ceny staveb vyjdou ze soutěží. Náklady staveb se určovaly v době krize stavebnictví, ale nyní se zvedly.