husqvarna

Plzeňský kraj dostaví příští rok za 133 milionů Kč přivaděč ze Stříbra na D5

Stříbro (Tachovsko) 19. října (ČTK) - Plzeňský kraj dostaví za 133 milionů korun necelé tři kilometry silničního přivaděče ze Stříbra na dálnici D5, která vede do Plzně nebo do Německa. Náklady z většiny pokryje evropský program IROP. Komplikovanou silnici po serpentinách nahradí přímější komunikace, a řidiči se tak dostanou na dálnici rychleji a bezpečněji. Půjde o rychlé spojení pro část Tachovska, směr je velmi frekventovaný, řekl ČTK náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN). První část silnice za 96 milionů Kč, která měří 1,34 kilometru, byla zprovozněna loni v květnu.

"Akci, která už má stavební povolení, připravili krajská správa a údržba silnic v rekordním čase a podařilo se na ni opět získat dotaci z programu IROP," uvedl náměstek. Silnice by měla být hotová příští rok, ale bude také záležet na stavebních kapacitách a jejich cenách. Majetkoprávní vztahy už jsou dořešené, protože hlavním vlastníkem pozemků bylo město Stříbro.

Zastupitelé kraje už schválili návratnou finanční výpomoc 133 milionů korun. Kraj tak celou stavbu předfinancuje. Následně na ni dostane přes 100 milionů korun z EU a od státu a ze svého dá 28 milionů, řekl Čížek.

"Pro Stříbro je to velký přínos. Jsme rádi, že se ta komplikovaná přístupová cesta k dálnici narovná a zlepší se parametry silnice, rychlost i počty aut, které tam projedou," uvedl starosta osmitisícového Stříbra Martin Záhoř (ANO). Podle něj byla cesta po kopcovitých serpentinách, kudy se ze Stříbra jezdilo desítky let, pomalá a nebezpečná. Dosavadní silnice byla velmi úzká, těsně nad prudkým srázem a bez svodidel. Často se tam stávaly nehody, hlavně při předjíždění.

Loni v květnu se se řidičům otevřela první část nové komunikace o délce 1,34 km, která je součástí krajské silnice druhé třídy II/230. Zahajovaná druhá etapa vyrovná hlavně zatáčky v lesních úsecích.

"Stavební úpravy zajistí hlavně bezpečnost provozu, zejména nákladní kamionové dopravy," řekl Tomáš Doksanský z Regionální rozvojové agentury, která stavbu připravovala. Směr je podle něj hodně frekventovaný a jezdí tam hodně nákladních aut. Už po dokončení první etapy si musí řidiči dát pozor na změnu přednosti v jízdě. Hlavní silnicí je nový tah k D5, zatímco do loňského května to byla "stará chebská" na Sytno a Plzeň. Přibyl tam také odbočovací pruh.