Komatsu potřebuju bagr

Plzeňský kraj a ŘSD pomohou Nepomuku s odklonem nákladní dopravy mimo město

Nepomuk (Plzeňsko) 20. ledna (ČTK) - Plzeňský kraj pomůže Nepomuku s odklonem nákladní dopravy mimo město i jeho část Dvorec. Na rozšíření a úpravě 1,5 kilometru dlouhé silnice od sjezdu u Třebčic do průmyslové oblasti Dvorec se kraj dohodl s městem a největší místní firmou Klaus Timber, předním evropským výrobcem palet. Upravená silnice by vyvedla nákladní dopravu ze všech firem v podnikatelské oblasti Dvorce rovnou na hlavní tah Plzeň - Nepomuk - Strakonice, tedy na silnici I/20. Tisíce vozidel už by tak nezatěžovaly 4,5kilometrovou silnici přes Nepomuk a Dvorec. ČTK to dnes řekl starosta Vladimír Vokurka (za ANO) a potvrdil náměstek hejtmana Pavel Čížek (STAN).

Jde o tři navazující stavby, které by měly stát zhruba 200 milionů korun. Hlavní a nejdražší je sjezd ze silnice I/20 u Třebčic na konci Nepomuku, který má město rozjednaný s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). "Tam je křížení hlavní silnice I/20, pod níž vede krajská asfaltka z Milče na Dvorec. Pokud by se dalo v místě křížení sjet, tak se pak doprava komplet vyhne Nepomuku a Dvorci. Jde o to vybudovat dva sjezdy a propojit je," řekl Vokurka.

Město zaplatilo ŘSD studii. "Donce roku by to měli zařadit do plánu investic," řekl starosta. ŘSD už podle informací ČTK zpracovává podklady pro územní a stavební řízení a do konce roku by mohlo vybrat dodavatele stavby. Projekt na sjezdy existuje. "Pracujeme na tom už čtyři roky, v územním plánu máme v tomto úseku veřejně prospěšnou stavbu a máme vykoupené nějaké pozemky, které můžeme směňovat, pokud by majitelé nechtěli prodávat," doplnil Vokurka.

Jakmile ŘSD oznámí záměr sjezdy z I/20 vybudovat, krajská správa silnic (SÚS) rozšíří a upraví 1,5 kilometru dlouhou silnici z Třebčic do Dvorce, tedy od sjezdu k plánovanému podjezdu pod novým kolejištěm ve Dvorci, které už má připravené Správa železnic. Nahrazení úrovňového přejezdu podjezdem k průmyslové zóně je součástí nové koridorové trati. Auta by se pak zcela vyhnula bytové zástavbě.

Silnice od Třebčic, která se má rozšířit, vede do Dvorce, kde je z křižovatky odbočka do firmy Klaus Timber. Stavba se ale nepřipravuje jen kvůli ní, protože Dvorec je celý průmyslovou aglomerací. V blízkosti je sídlo SÚS, odkud vyjíždějí nákladní vozy, autobusový dopravce, velký a expandující strojírenský podnik Elitex, zemědělské stavby, koberce Spoltex a další, řekl starosta.

"Odklonění nákladní dopravy směřující do a z průmyslové oblasti Dvorec je prioritou," řekl krajský náměstek Čížek. Denně podle něj z kruhového objezdu na I/20 jezdí přes Nepomuk a Dvorec zhruba 6000 automobilů, z toho polovina nákladních. Navíc Klaus Timber s 370 zaměstnanci a obratem přes 1,5 miliardy korun stále expanduje a rozšiřuje výrobu. Situaci je potřeba urychleně řešit, řekl. Firma chce podle Čížka v červnu rozjet další činnost v nové pile, čímž se dál zvýší nároky na svoz řeziva.