Komatsu potřebuju Bagr

Plzeňské ŘSD vyhlásí počátkem roku soutěž na dodavatele průtahu Železnou Rudou

Železná Ruda (Klatovsko) 28. prosince (ČTK) - Plzeňské ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyhlásí počátkem roku soutěž na dodavatele rekonstrukce průtahu Železnou Rudou na Klatovsku, největšího rekreačního města v regionu. Budování 1,5 kilometru dlouhé silnice ve směru od Plzně od kolejí po okružní křižovatku u hasičské zbrojnice chce zahájit na jaře. Přijde zhruba na 80 milionů korun. ČTK to řekl provozní náměstek ŘSD Michal Syřínek. Půjde o velmi náročnou investici pro město se 1600 stálými obyvateli a tisíci rekreanty.

Rekonstrukce průtahu, o nějž Železná Ruda usiluje 17 let, vylepší frekventovanou silnici I/27 do Německa i vzhled pohraničního města. "Je to poslední velká věc, kterou je tady nutné udělat," uvedl starosta Filip Smola (Místní - Aby se u nás dobře žilo). Před dvěma lety dokončilo ŘSD za 30 milionů korun první půlkilometrovou část průtahu. Vede od mostu přes Řeznou k železničnímu přejezdu. Kromě povrchu silnice jsou tam nové chodníky, přechody, osvětlení a inženýrské sítě. Zásadní změnou bylo podle Smoly zvýšení bezpečnosti chodců podél Klatovské ulice.

Připravovaný průtah bude nejdelší a nejsložitější stavbou ve městě. Většinu nákladů uhradí ŘSD, město jen osvětlení, chodníky a přeložky sítí. "Rádi bychom v lednu v únoru spustili soutěž a v květnu začali stavět. Za tohoto optimálního stavu to bude na dvě stavební sezony, protože jsou tam obrovsky komplikované uzavírky. Je to rekreační oblast a tato etapa průtahu se dotýká absolutního středu," řekl náměstek. Stavba je vyprojektovaná na tři etapy. U části z nich bude možné udělat objížďku, ale budou dny, kdy bude průjezd úplně uzavřený a objížďka povede přes Nýrsko.

Opravená je také silnice z konce města na hraniční přechod Alžbětín. "Ještě bude zbývat kratší úsek 'supersever', od řeky Řezná k autokempu pod Belvederem, kde se vybuduje nová komunikace, ale hlavně chodníky a osvětlení. To teprve projektujeme," dodal Syřínek.

Železná Ruda čekala s průtahem na dobudování nového náměstí Karla Klostermanna. Otevřelo se v srpnu a město doufá, že ještě posílí návštěvnost, která byla loni i letos vysoká. Náměstí s fontánou má plochu 300 metrů čtverečních a konají se na něm kulturní a další akce. "Na náměstí už se nebude nic kopat, vše, co jsme tam dělali, nám schvalovalo ŘSD," dodal starosta.