Komatsu potřebuju bagr

Plzeňská metropolitní oblast rozdělila za dva roky 2 miliardy Kč

Plzeň 21. října (ČTK) - Plzeňský metropolitní region rozdělil za dva roky téměř dvě miliardy korun evropských peněz z programu Integrovaných územních investic (ITI). Peníze šly do školství, na dopravní stavby a zaměstnanost. Do roku 2023 má region, patřící mezi sedm nejvýznamnějších oblastí v ČR, pro něž jsou peníze z ITI určeny, vyhrazené čtyři miliardy korun. Po roce 2021 by mělo být oblastí 13, řekl ČTK primátor města Martin Zrzavecký, který podepsal návrh všech statutárních měst na rozšíření.

"Z peněz ITI se u nás financují významné stavby, jako jsou například přestupní terminál Šumavská, tramvajová trať na Borská pole nebo výzkumné inovativní projekty Západočeské univerzity," uvedla manažerka ITI Markéta Kubičková. Modernizací prošlo za rok 70 vzdělávacích zařízení téměř za 250 milionů korun i kanalizace v městském obvodu Lhota. Významná část peněz je připravena na vyřešení nedostatečného dopravního napojení severní části města a metropolitní oblasti na mezinárodní silniční síť TEN-T. S tím souvisí i výstavba retenční nádrže.

Podobně úspěšně si podle primátora vede i dalších šest oblastí ITI v ČR, které mají na své projekty připraveno asi 40 miliard Kč. V těchto měsících se rozhoduje o tom, zda budou města používat tento úspěšný nástroj také v dalším programovém období EU 2021 až 2027. EU stanovila státům minimální částku, kterou musí z fondů vyčlenit na udržitelný rozvoj měst a jejich zázemí.

Komora statutárních měst ČR podpořila společný návrh na použití ITI pro sedm současných aglomerací (Pražské, Brněnské, Ostravské, Plzeňské, Hradecko-pardubické, Ústecko-chomutovské a Olomoucké) a jejich rozšíření o šest (Zlínskou, Českobudějovickou, Jihlavskou, Karlovarskou, Liberecko-jabloneckou a Mladoboleslavskou).

Plzeňská metropolitní oblast s více než 300.000 obyvateli je centrem západočeské ekonomiky. "Příprava a realizace strategie ITI vyžaduje spolupráci územních partnerů ve všech oblastech zájmu. Díky novým partnerstvím se daří podpořit projekty nejen v Plzni, ale i v blízkém okolí," uvedl ředitel Útvaru koordinace evropských projektů města Plzně Erich Beneš, pověřený koordinací činností spojených s ITI. Tento nástroj efektivně a cíleně řeší územní problémy. Partneři teď musí co nejdříve definovat klíčová témata pro další období.