husqvarna

Plzeňská aglomerace má seznam investic do dopravy s podporou EU za 2 mld. Kč

Plzeň 25. září (ČTK) - Plzeňská aglomerace sestavila seznam investic do dopravy, které chce do roku 2030 podpořit z fondů Evropské unie. Více než 1,5 miliardy Kč by mělo jít z programů IROP a operačního programu Doprava do Plzně a další stovky milionů do prstence částí okresů Plzeň-sever, jih a Rokycany. ČTK to řekl náměstek plzeňského primátora Michal Vozobule (TOP 09).

Jde o seznam strategických projektů ITI (integrovaných teritoriálních investic), na něž budou po skončení schvalování ministerstvy pro místní rozvoj a dopravy rezervované dotační prostředky, díky nimž mohou obce plánovat velké investice s větší jistotou spolufinancování.

Téměř za 300 milionů korun nakoupí plzeňský dopravní podnik tramvaje Škoda. V seznamu je i nová tramvajová trať na Vinice za půl miliardy korun, která by měla být hotová do roku 2030. "Teď budeme projektovat dokumentaci pro územní rozhodnutí, kde bude zpřesněná cena," uvedl Vozobule. Další akcí je trolejbusová trať z centra Plzně na Severní Předměstí zhruba za 250 milionů Kč.

Plzeň dále do seznamu zařadila 300 milionů na modernizaci Klatovské třídy a připravuje rekonstrukci tramvajové točny linky číslo 4 na Košutce, kde by vznikl prostor pro odstavení vozidel a zmodernizovaly by se přístupy na sídliště, na vše by potřebovala 200 milionů Kč. Dalších 150 milionů Kč by mělo jít na nový terminál Rondel, kde se předpokládají přestupy z linkových autobusů na MHD a nová tramvajová zastávka.

Z programu IROP by se měly hradit dopravní terminály s přestupy na vlak, autobus nebo MHD, konkrétně v Plzni na Zábělé na konečné trolejbusu číslo 16, kde má vzniknout přestupní místo pro linky z oblasti Chrástu, další se plánují v Nezvěsticích, Dobřanech a Stodě.

V seznamu akcí jsou dále cyklostezky, v Plzni je to greenway z Radobyčic do Útušic s lávkou přes Radbuzu směrem na jih, která počítá s dotací 11 milionů korun. Krajská správa silnic chce 30 milionů korun na cyklostezku Bukovec - Chrást, která vznikne na tělese železnice. Další je stezka pro cyklisty Dýšina - Kyšice s dotací deset milionů Kč a lávka přes Radbuzu v Chotěšově za 14 milionů. Plzeň by měla dostat 30 milionů na lávku přes Rokycanskou třídu, na niž chce mít letos projekt pro územní rozhodnutí.