Cime 3 kvartal 2024

Plzeň zvýší výdaje na investice a projekty o 350 mil., podpoří desítky akcí

Plzeň 10. února (ČTK) - Plzeň zvýší letošní výdaje na investice a projekty o 347 milionů korun. Spolu se 68 miliony Kč, které vydá ze svých fondů, tak uvolnila 415 milionů Kč. První letošní rozpočtové opatření umožnil zvýšený výběr loňských daní, meziročně zhruba o jednu miliardu Kč. Peníze půjdou třeba na posílení kompenzace ztráty Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), na infrastrukturu, ale i na rozvoj sportovní infrastruktury a městskou policii, řekl ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).

"Vinou toho, že je dráž, tak je daňový výběr vyšší, protože lidé platí víc. Zlepšený výběr je o zhruba jednu miliardu korun. Ve chvíli, kdy vidíme, jak se vyvíjí inkaso daní a ceny energií, tak po dohodě v radě ty prostředky uvolňujeme," řekl Zarzycký, který má v gesci ekonomiku města. Podle něj se potvrdilo, že Plzeň staví rozpočet proinvestičně. Loni v prosinci schválila investice za 2,5 miliardy Kč, tedy 27 procent z výdajů.

Nejvýznamnějším opatřením je posílení úhrady prokazatelné ztráty pro dopravní podnik ve výši 75 milionů korun. Podle náměstka primátora Aleše Tolara (STAN) z něj budou placeny rostoucí ceny energií a nafty. "Důvodem je i to, že roste dopravní výkon, kdy letos MHD najede o 253.000 kilometrů víc než vloni. Zavádíme nové linky, do ztráty se promítají i nově zavedené slevy od dubna a rostoucí úroky z půjček," řekl.

Podle primátora půjdou další peníze na infrastrukturní stavby, které nesnesou odklad kvůli soutěžím. Město je vydá na rekonstrukci Pěnkavovy ulice na Slovanech, na opravu malého bazénu na Lochotíně a základní školy v Liticích, dále na skatepark za obchodním centrem Plaza a na Predator park v Zadních Skvrňanech. "Dále na nábor městských policistů, aby se stabilizovala personální situace," uvedl.

Desítky milionů korun pak vydá město na projekty a studie, třeba na městské bytové domy Světovar, Kreuzmannova a v prolukách v ulicích Plachého a Na Jíkalce, dále na nové pavilony čtyř základních škol a na sportovní areál pro americký fotbal v Liticích. "Budeme dělat projekty, na které některé komunity čekají 20 až 25 let. Třeba americký fotbal, který tu má kolem 3000 lidí a dlouhou dobu jim chybí hřiště," uvedl.

Peníze z rozpočtového opatření půjdou také na studii sportovní haly Bory vedle zamýšleného bazénu na Borských polích u Západočeské univerzity, která by byla kromě vysokoškolských sportovců určená i pro házenkáře Talentu a futsalisty SK Interobal. V hale se budou pořádat mezinárodní šampionáty. Město se předběžně dohodlo s vedením univerzity a příští týden zadá studii a pak vybere v soutěži projektanta. "Další peníze by měly jít z přebytku hospodaření, který bude schvalovat květnové zastupitelstvo," řekl primátor. Město očekává vysokou dividendu z Plzeňské teplárenské. Květnové rozpočtové opatření bude o dalších stovkách milionů, uvedl.

"Uvolnili jsme také peníze na projekt záchrany Kulturního domu Peklo. Jde nejdříve o studii, kterou prověříme sanaci historické části, tedy sálu a přilehlých prostor," uvedl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Vedení města se rozhodlo projekt rozdělit na dvě části - na památkově chráněnou část, kterou musí zachovat v současné podobě. A využití novější části teď řeší kulturní skupina, která se schází od minulého týdne a rozhodne v květnu. "Následně bude vypsána architektonická soutěž. Nazval bych ji spíše ideová, aby se někdo zamyslel nad celým prostorem až k divadlu," řekl. Peklo je kvůli špatnému stavebnímu stavu zavřené a chátrá, náklady na záchranu se odhadují na jednu miliardu korun.