Plzeň uskutečnila za pět let 30 větších bytových projektů, dala na ně 500 mil.
Plzeň 9. září (ČTK) - Plzeň za pět let uskutečnila téměř 30 větších bytových projektů za půl miliardy korun. Řeší hlavně bytovou nouzi mladých, handicapovaných, seniorů, lidí ohrožených ztrátou bydlení, lidí v krizi a samoživitelů. Podle primátora Martina Baxy (ODS) Plzeň jako první město v Česku přišla v roce 2016 s koncepcí sociálního a dostupného bydlení. Opoziční zastupitel Daniel Kůs (Piráti) míní, že město v bytové oblasti dělá dost a ve srovnání s ostatními městy má výsledky.
Bydlení pro ohrožené skupiny chce Plzeň zajistit zvýšením kapacity bytů zvláštního určení a bezbariérových bytů, posílením chráněného bydlení, otevřením kontaktního místa pro bydlení loni v květnu a úpravami lokality Zátiší, kde se staví nová čtvrť, řekl dnes ČTK Baxa.
"Zásadní změnu jsme odstartovali velkým tříletým projektem za 14 milionů korun, který jsme spustili v březnu 2017. Kromě vytvoření funkčního systému sociálního bydlení jsme odzkoušeli novou metodiku sociální práce s klienty a zaměřili se i na prevenci ztráty bydlení," řekl primátor. Na projekt Pilotní testování koncepce sociálního bydlení získala radnice 11,8 milionu Kč z EU a 1,4 milionu od státu.
"Podařilo se nám bytovou oblast rozhýbat a propojit se sociálními pracovníky," řekl Šlouf. Příští rok na jaře začne rekonstrukce tří bytových domů v Korandově ulici za 120 milionů korun, kde vznikne 39 bytů a školka; soutěž na dodavatele už je vypsaná. Na stejnou sumu přijde novostavba azylového domu s 26 lůžky, noclehárna a nízkoprahové denní centrum pro 60 lidí ve Wenzigově ulici, na něž už je stavební povolení a Plzeň usiluje o dotaci 80 milionů Kč. Připravuje studii na tři řadové domy pro seniory a stavbu střediska pro lidi s autismem s 18 až 20 byty.
Úpravami objektů a rekonstrukcí snížilo město podle radnice od roku 2015 počet nevyužívaných bytů z 391 na 29 a začalo stavět novou čtvrť na Zátiší s 18 domy a 183 byty. "První etapu jednoho z největších městských bytových projektů v ČR jsme dokončili v květnu. Je tam už osm domů se 77 byty pro seniory, zdravotně postižené, samoživitele, rodiny pečující o zdravotně postižené dítě i pro mladé," řekl Šlouf. Plzeň má transparentní systém nájemního bydlení, u něhož je klíčové propojení pracovníků bytového a sociálního odboru.
Mezi 30 bytovými projekty realizovanými po roce 2016 bylo 11 bytů pro seniory a handicapované v nástavbě U Jam 23 v Plzni-Bolevci, rekonstrukce domů v sociálně slabší lokalitě Plachého ulice, krizové byty pro rodiny a děti, obnova rozsáhlých prostor v sadech Pětatřicátníků 27, které město poskytuje za výhodný nájem neziskovým organizacím pracujícím s dětmi. "Máme propracovaný systém prevence ztráty bydlení a nový způsob získání bytu. Všechny volné městské byty, kromě bytů pro seniory a handicapované, jsou zveřejňovány na portálu www.byty.plzen.eu a lidé si tak mohou vybrat, v jakém bytě a lokalitě chtějí žít," řekl vedoucí bytového odboru Zdeněk Švarc.
Plzeň vlastní 2720 bytů, z nichž je třetina pro sociálně slabší skupiny. Svůj fond chce město do pěti až deseti let rozšířit až o 400 bytů za zhruba miliardu, hlavně pro mladé rodiny a seniory a už vytipovalo čtyři lokality. Od 1. října zřídí město nový odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování. Více se zaměří i na osoby bez domova a ohrožené sociálním vyloučením.