Cime 2 kvartál 2024

Plzeň schválila prodej bloku čtyř budov v centru u Americké třídy v soutěži

Plzeň 13. prosince (ČTK) - Plzeňští zastupitelé dnes rozhodli o prodeji čtyř budov v centru v soutěži. Jde o největší nevyužívané nemovitosti města, a to Komorního divadla se sousedním bývalým sídlem KV KSČ a blízkým bytovým domem Americká 38 a zdevastovaným činžovním domem Resslova 13. První kolo soutěže vyhlásí město v lednu příštího roku. Zájemci musí předložit záměr, který bude v souladu se schválenou územní studií pro blok takzvaných "Mlýnů". Vyvolávací cena pro druhé kolo soutěže bude 93 milionů korun, řekl dnes ČTK radní David Šlouf (ODS).

"Město se rozhodlo prodat blok budov, který byl původně zastavěn objekty areálů mlýnů a těstáren. Součástí je i budova bývalého a nevyužívaného Komorního divadla, které sloužilo skoro 50 let plzeňským hercům a uzavřelo se v roce 2014. Město a jeho organizace dlouhodobě neprojevovaly zájem o využití této lokality či jednotlivých nemovitostí," uvedl.

Podle Šloufa by tam měl do budoucna vzniknout plnohodnotný blok souvislého obestavění ulic. "Je možné objekty Komorního divadla a administrativního objektu při Prokopově ulici odstranit a nahradit novou zástavbou. Lokalita má jasně vymezené regulační prvky. Rada města loni v květnu odsouhlasila k využití a zástavbě lokality územní studii," uvedl.

V prvním kole bude příští rok v lednu vyhlášena soutěž pro neomezený počet zájemců. Ti budou povinni předložit záměr, který bude v souladu s územní studií pro blok Americká, Prokopova, Purkyňova, Resslova. Podle Šloufa nebude přípustné předkládat variantní řešení. Po posouzení záměrů odbornými složkami města zastoupenými technickým úřadem magistrátu budou doporučeni uchazeči, které bude schvalovat zastupitelstvo. Tito zájemci pak postoupí do druhého kola soutěže, řekl Šlouf.

Druhé kolo soutěže bude formou aukce, vyvolávací cena je stanovena na 93 milionů korun, minimální příhoz bude 500.000 Kč. Podmínkou uzavření kupní smlouvy s vítězem soutěže je její schválení zastupitelstvem. Následně bude kupující povinen podat do konce roku 2025 žádost o územní rozhodnutí. O stavební povolení musí požádat do konce roku 2027 a do konce roku 2034 dokončit stavbu do stavu způsobilého užívání, dodal radní.