Cime 2 kvartál 2024

Plzeň pronajala městské byty běloruským novinářům, kteří museli odejít z vlasti

Plzeň 27. října (ČTK) - Tři městské byty pronajala Plzeň třem běloruským novinářům, kteří museli odejít ze své vlasti kvůli stupňujícím se represím režimu diktátora Alexandra Lukašenka namířeným proti nezávislým médiím a organizacím. Žurnalisté nyní pracují z azylu. Kromě zajištění nájmu městského bytu Plzeň poskytla každému z nich i šek na 20.000 korun, informoval dnes ČTK magistrát v tiskové zprávě. Jména ani fotografie dvou žen a jednoho muže město s ohledem na jejich bezpečnost nezveřejnilo.

"Uvědomujeme si, v jak těžké situaci jste. Málokdo si umí představit, co znamená se přes noc rozhodnout opustit svou rodinu, své blízké, svůj domov, vlast. Jsme rádi, že vám alespoň trochu můžeme pomoci tuto situaci ulehčit,“ řekl primátor Martin Baxa.

"Jsme vám velice vděční za pomoc, za podporu. Naše situace je podobná, jako tomu bylo v Československu v roce 1968. Naše povstání také bylo potlačeno, ale nevzdáváme se a pokračujeme v boji. Doufám, že nebudeme muset čekat téměř půl století jako Češi, než si vybojujeme svobodu,“ uvedla jedna z běloruských žurnalistek, která našla azyl v Plzni. V médiu, pro které pracuje, je podle ní řada jejích nadřízených i kolegů tvrdě stíhána, mnozí jsou vězněni, někteří i mučeni. "Aktuálně je za mřížemi v Bělorusku 28 novinářů,“ doplnil podle magistrátu její kolega. Žurnalisté jsou podle něj v Bělorusku v neustálém nebezpečí. V Plzni se všichni tři novináři prý cítí v bezpečí, všichni ale mají obavy o své rodiny, které zůstaly v Bělorusku.

"Pomoc města Plzně, které poskytlo ubytování pro tři běloruské novináře v nouzi, je vysoce oceňována nejen našimi běloruskými kolegy, ale i v jiných zemích je vnímána jako způsob, jak projevit dobrou vůli v praxi a dokázat, že i politici si uvědomují zásadní význam nezávislých médií pro demokracii,“ citoval magistrát vyjádření prezidenta Evropské federace novinářů Mogense Blichera Bjerregårda.

Média a novináři v Bělorusku čelí represím ze strany státu od prezidentských voleb v roce 2020, uvedl magistrát. Běloruská asociace novinářů podle něj zdokumentovala přes 500 zadržení, stovky zatčení, pokut a desítky trestních případů a trestů odnětí svobody namířených proti reportérům, redaktorům a mediálním manažerům. "Většina novinářů z nestátních médií byla již nucena přestat publikovat nebo uprchnout, aby mohla pracovat z exilu. V červenci 2021 spustil stát novou vlnu represí proti nezávislým médiím a organizacím. Bezpečnostní složky provedly během deseti dnů na 70 prohlídek redakcí a soukromých bytů zaměstnanců celostátních a regionálních médií. Výsledkem je, že další desítky novinářů, redaktorů a správců médií se připojily ke svým kolegům již ve vazbě. Obvinění jsou vesměs vykonstruována, novináři jsou zavíráni za 'terorismus', 'špionáž', narušení veřejného pořádku a podobně," stojí v tiskové zprávě plzeňského magistrátu.