Cime 2 kvartál 2024

Plzeň prodá nevyužitý pozemek firmě CTP za 232 mil., opraví za to byty pro mladé

Plzeň 15. listopadu (ČTK) - Plzeň prodá nevyužitý sedmihektarový areál bývalých kasáren Zátiší společnosti CTP VIII s. r. o. z Humpolce, která za ně v městské soutěži nabídla 232 milionů korun. Jde o atraktivní území na okraji Plzně ve směru na Domažlice a Německo, poblíž velké průmyslové zóny Borská pole. Developer tam plánuje inovativní výrobu, výzkum, vývoj a služby. Město chce část získaných peněz použít na dostupné bydlení, například za 86 milionů Kč rekonstruovat byty v domech ve Smetanově a Kotkově ulici, jež by měly sloužit hlavně mladým rodinám. Po dnešním schválení zastupiteli to řekl radní pro ekonomiku, byty a majetek David Šlouf (ODS).

"Za prodej jsme získali významně víc, než jsem čekal. CTP VIII nabídla v soutěži letos v říjnu víc než druhý zájemce, společnost Accolade," uvedl. Původně město požadovalo za prodej areálu minimálně 120 milionů korun podle znalečného posudku. Zájem tehdy projevili čtyři developeři, zastupitelé z nich vybrali dva, mezi nimi také Accolade, který poté soutěž vyhrál s nabídkou 163 milionů Kč. Následně se ozval CTP Invest, který nabídl 200 milionů Kč. Město po poradě s právníky původní soutěž zrušilo a vypsalo novou, v níž stanovilo minimální cenu 200 milionů Kč. Přihlásili se dva zájemci, Accolade a CTP VIII, jež má stejnou vlastnickou strukturu jako CTP Invest.

Vítězný developer teď podle ředitele CTP v ČR Davida Chládka důkladně analyzuje, jaký typ objektu bude v souladu s územním plánem pro místo ideální, a to i s ohledem na poptávku potenciálních klientů. "Každopádně hodláme kombinovat řadu funkcí inovativní výroby, výzkumu, vývoje a služeb při maximálních environmentálních standardech," uvedl. Chládek věří, že projekt bude přínosem pro město a logickým pokračováním zóny Borská pole, jejíž součástí už je řadu let CTPark Plzeň. Tam teď je 45 firem a přes 4000 lidí, uvedl.

Podle Šloufa platí pro území regulační podmínky, které musí nový vlastník dodržet. Ručí také kaucí ve výši 58 milionů korun pro případ, že by nestihl stavbu dostavět do konce března 2029. "Do konce března 2024 musí požádat o územní rozhodnutí a do 30. září 2026 (podat) žádost o stavební povolení," řekl. Všechny termíny jsou pod sankcemi, z nichž nejvyšší je za to, kdyby nestihl nový vlastník požádat o kolaudaci do března 2029. Pak by platil pokutu až 25 procent z kupní ceny. Plzeň může odstoupit od smlouvy, pokud žádost o územní rozhodnutí nebude odpovídat podmínkám útvaru koncepce a rozvoje, nebo pokud stavitel nebude mít územní rozhodnutí do března 2025 a stavební povolení nenabyde právní moci do března 2027. Může také uplatnit zpětnou koupi, pokud by stavitel změnil stavbu bez souhlasu zastupitelů, případně pokud do konce září 2029 nebude vydán kolaudační souhlas.

"Tento bod jednání je velmi dobrou zprávou pro plzeňskou kasu. Cesta k výsledku byla trnitá. Náš zastupitelský klub původně rozporoval nikoliv prodej, ale formu a kritéria soutěže. A ukázalo se, že naše protesty byly správné. V nové soutěži se vybralo pro plzeňskou kasu o 70 milionů korun navíc. A ještě byl vybrán kandidát s projektem, který je vhodnější a který nese v sobě jakousi záruku, že nepůjde o klasickou montovnu, ale o určitou výrobu s přidanou hodnotou," řekl Daniel Kůs, zastupitel opozičních Pirátů.

Pozemek získalo město před 20 lety zdarma od státu. K ničemu ho ale nepotřebuje. Bývalé kasárny mělo jako rezervu pro depo vozů MHD. Nakonec se město dohodlo se Škodou Transportation, která ho v roce 2014 postavila ve svém areálu. Před deseti lety se tam uvažovalo o výstavbě startovacích bytů pro mladé rodiny, které nakonec Plzeň buduje v jiné lokalitě.