Komatsu potřebu bagr

Plzeň připravuje desítky nájemních bytů pro mladé, seniory a handicapované

Plzeň (ČTK) - Plzeň připravuje desítky nájemních bytů pro mladé rodiny, seniory nebo pro lidi s handicapem. Z přebytku loňského hospodaření uvolnilo město 160 milionů korun na bytovou výstavbu a rekonstrukci domů, řekl dnes ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).

"Máme připravené projekty a vyčleněné peníze. Mám velkou radost z chystané přestavby chátrajícího kulturního domu v Červeném Hrádku, kde do dvou let vznikne 18 bytů. Podaří se tak nejen postavit nové byty, ale i zachránit budovu, na jejíž kultivaci místní čekají roky," řekl. Projekt má stavební povolení a stavba začne počátkem roku 2025. "Zastupitelstvo schválilo finanční jištění ve výši 57 milionů korun. V květnu ještě podáme žádost o dotaci ze Státního fondu podpory investic na nájemní bydlení," řekla radní Světlana Budková (STAN). Malometrážní byty 1+kk budou mít plochu 30 až 45 metrů čtverečních a komunitní místnost pro sociální službu. "Budou určené pro seniory a pro mladé lidi, tedy takzvané startovací bydlení," řekla.

Město má podle Budkové dále v plánu revitalizaci dvou bytových domů v Tylově ulici v centru, kde vznikne 17 bytů. Zastupitelstvo na projekt uvolnilo 68 milionů Kč. Byty budou určené pro mladé rodiny, samoživitelky, ale také pro seniory a lidi s handicapem.

Dalších 35 milionů Kč z přebytku poslouží na rekonstrukci domu v ulici Na Jíkalce poblíž centra. Pro mladé rodiny, matky s dětmi, ale také pro lidi v produktivním věku tam město vybuduje osm bytů, řekla radní. Dalších 18 milionů Kč bude na projektovou přípravu bytové výstavby v Resslově ulici, kde je už několik let opuštěný zdevastovaný činžovní dům. V Resslově 13 vznikne 33 bytů, v nových bytových domech v bývalých kasárnách a pivovaru Světovar v městské čtvrti Slovany zhruba 150 bytů.