Komatsu potřebu bagr

Plzeň připravuje 12 staveb nájemních bytů,hlavně pro lidi ohrožené bytovou nouzí

Plzeň 22. září (ČTK) - Plzeň připravuje stavby městských nájemních bytů, hlavně pro lidi nejvíce ohrožené bytovou nouzí, tedy pro mladé lidi do 35 let a seniory. Pro 12 vytipovaných lokalit ve vlastnictví města se zpracovávají zastavovací studie, pět už je hotových. Město je má včetně vizualizací k výstavbě dvou bytových domů v areálu Světovar, kde mají v 74 bytech bydlet mladé rodiny, senioři nebo lidé se sníženou pohyblivostí. Dalších 15 startovacích bytů pro mladé vznikne zastavěním dvou proluk v ulicích Plachého a Na Jíkalce, v Kreuzmannově ulici má pro ně vyrůst polyfunkční dům. ČTK to řekl náměstek primátora David Šlouf (ODS). Všechny domy počítají s výraznými zelenými prvky.

"V první etapě schválila rada osm lokalit, kde pracujeme na projektové přípravě zhruba 400 nových bytů. Ve druhé jsme vybrali čtyři další, u nichž studie zjistí, zda je možné v území zahájit výstavbu. Tam by mohlo do pěti let vzniknout dalších 200 bytů," řekl Šlouf. Město se s novou výstavbou zaměřuje na Světovar, Litice, ulice Plachého, Na Jíkalce, Na Kovárně, Tylova-Korandova, Domažlická-Vejprnická a Pod Záhorskem. Pro další možnou výstavbu prověřují studie proveditelnosti ulice Boetingerova, Divadelní, Pařížská a křižovatku Vejprnická-Skvrňanská.

"Kromě novostaveb pracujeme na rekonstrukcích stávajících městských bytů. K úpravám nájemních bytů dojde v ulicích Kotkova, Kalikova, Smetanovy sady, Thámova, Bolzanova nebo Tělocvičná," uvedl náměstek.

Dům na Světovaru s pěti nadzemními podlažími počítá se 40 byty, dvěma komerčními plochami a 38 podzemními stáními. Část bytů pro seniory a handicapované bude mít velkou koupelnu, sprchový kout i WC a minimum dveří. Druhý protější dům počítá s 34 byty a 35 parkovacími místy v objektu.

V Zátiší v Kreuzmannově ulici bude polyfunkční dům s 23 byty, složený ze dvou propojených objektů. Jeden má přízemí a první podlaží, druhý přízemí a dvě nadzemní patra. Byty jsou určeny zejména pro mladé nájemníky a rodiny. Deset startovacích bytů má být v proluce Na Jíkalce. Dům s šesti podlažími naváže výškou na sousední objekty. Studie proveditelnosti dále navrhuje zástavbu proluky v Plachého ulici, a to bytovým domem s pěti startovacími byty pro mladé. Má mít jedno podzemní patro a tři nadzemní podlaží.