Komatsu potřebu bagr

Plzeň předá v září 102 bytů seniorům, postiženým, samoživitelům a mladým rodinám

Pzeň 15. června (ČTK) - Plzeň dokončí v září druhou a poslední etapu výstavby nového menšího sídliště na Zátiší v městské části Skvrňany. Půjde o dalších deset domů se 102 byty, z nichž 38 bude pro seniory a lidi se zdravotním postižením. Do 13. července se mohou zájemci hlásit, řekl dnes ČTK náměstek primátora David Šlouf (ODS). Plzeň buduje nové městské byty po 16 letech. Na Zátiší bude 18 domů s celkem 179 menšími byty. Náklady jsou 406 milionů korun, první etapa přišla na 193 milionů.

Byty na Zátiší jsou pro lidi, kteří získávají obtížně nájemní nebo vlastní bydlení na komerčním trhu, tedy seniory, zdravotně postižené, samoživitele, rodiny pečující o zdravotně postižené dítě i mladé rodiny jako startovací dostupné bydlení. Nové domy nahradí původní poválečné, které měly sloužit jen jako provizorium. Menší sídliště nabídne bydlení zhruba pro 500 lidí. První etapu na Zátiší dokončila Plzeň už loni v květnu. Postavila tam osm domů se 77 byty, z toho 11 bytů bylo vyčleněno pro seniory a lidi se zdravotním postižením a deset jako bezbariérových.

"V září tam město dokončí druhou etapu, a právě o pronájem bytů 1+kk a 2+kk z této etapy mohou lidé žádat," řekl Šlouf. Nabídka je na realitním portále, zájemci mohou také přijít do kontaktního místa pro bydlení v Jagellonské ulici 8. "Aby se o byt mohli ucházet, musí mít vytvořenou registraci na dostupné bydlení pro seniory a osoby se zdravotním postižením, kterou provedou na internetové adrese," řekla vedoucí odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování Karolína Vodičková. Na kontaktním místě jim pomohou s vytvořením registrace a přihlášením, sdělí jim nabídku volných bytů. "S přihlášením na byty mohou také pomoci sociální pracovníci na úřadech obvodů, a to podle bydliště žadatele," řekl Šlouf.

První byty z druhé etapy výstavby už byly nabídnuty, uzávěrka byla 6. dubna a teď pokračuje vyhodnocení a výběr nájemců. Druhá nabídka byla zveřejněna 1. června a zájemci se mohou o byty hlásit do 13. července včetně.