Komatsu potřebu bagr

Plzeň postaví za 100 milionů korun třípodlažní parkoviště na sídlišti Lochotín

Plzeň (ČTK) - Nové třípodlažní parkoviště postaví Plzeň vedle obchodního centra Atom v Sokolovské ulici na sídlišti Lochotín. Stavba se 179 parkovacími místy vyroste na místě dnešního pozemního parkoviště a kapacitu parkování v lidnaté oblasti města zvýší o 70 míst. Stavba bude stát přibližně 100 milionů korun a její zahájení plánuje město na počátek roku 2025, řekl dnes ČTK technický náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

"Hledáme způsoby, jak ulevit obyvatelům sídlišť, kde je velký nedostatek parkování. Tento pilotní projekt významně navýší kapacitu stávající parkovací plochy prostřednictvím lehké, modulární konstrukce. Třípodlažní budova bude částečně zapuštěna do terénu, což umožní lepší využití prostor bez nutnosti záboru další zeleně. Je to úsporné řešení s cílem, co nejméně zasáhnout do stávající podoby místa," popsal plán Bosák. Střecha by v budoucnu mohla být vybavena nabíjecími stanicemi na elektromobily.

Parkovací objekt do místa přinese i další zeleň, protože jeho stěny budou porostlé rostlinami. "Fasáda z vypnuté sítě ocelových lanek určená k porůstání rostlinami přispěje k udržení zelené složky prostoru. Květníky pro zeleň, které budou umístěny na okrajích střechy, poslouží zároveň jako zábradlí. Zalévání rostlin bude řešeno zachycenou dešťovou vodou," uvedl vedoucí magistrátního odboru investic Pavel Grisník.

Střešní konstrukci vytvoří ocelový rám s barevným nátěrem. Střecha bude mít především stínící funkci. "Je na ní možné instalovat jakékoliv stínící prvky včetně rostlin. Stínění ale mohou zajistit i solární panely, kterými by se dalo zajistit osvětlení objektu, případně i nabíjení elektromobilů," dodal Bosák.