Cime 3 kvartal 2024

Plzeň počítá příští rok s výdaji 10,4 miliardy Kč a schodkem přes 2,2 mld. Kč

Plzeň (ČTK) - Plzeň příští rok počítá s příjmy 8,189 miliardy korun a s výdaji 10,420 miliardy Kč. Schodek 2,231 miliardy Kč pokryje ze svých fondů a z evropských a národních dotací. Příjmy plánuje město téměř o sedm procent vyšší proti letošnímu rozpočtu, výdaje mají vzrůst o více než 11 procent. Rozpočet je výrazně proinvestiční a zaměřený na řadu staveb, které dají práci lidem z Plzně a Plzeňského kraje, řekl po dnešním schválení zastupiteli primátor Roman Zarzycký (ANO).

Pro rozpočet hlasovalo 31 zastupitelů a zdrželo se 11 opozičních zastupitelů z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Podle nich rozpočet plně nevyužívá možnosti, které mu dávají rekordní příjmy ze státního rozpočtu, tedy inkaso z cizích daní, ve výši 6,6 miliardy korun. Opozice kritizovala, že velkou část výdajů tvoří dotace a neinvestiční transfery a že investice ustupují do pozadí.

Podle primátora vydá v příštím roce město na stavební investice 3,5 miliardy Kč, o čtvrtinu víc, než byl letošní plán, do roku 2027 pak na ně má jít celkem 8,5 miliardy Kč, v roce 2025 tři miliardy korun. Mezi nejvýznamnější připravované projekty patří rekonstrukce tramvajové trati Koterovská, stavba parkovacího domu Světovar, východní tribuny atletického stadionu ve Skvrňanech, haly pro míčové sporty na Borských polích, vývařovny pro městský ústav sociálních služeb a dále rekonstrukce budov DEPO2015, kulturního domu Peklo, Klatovské 19 a další.

Na zajištění veřejné dopravy půjde z rozpočtu města na úhradu ztráty městských dopravních podniků 1,381 miliardy korun, což je o šest procent víc než letos. Podle primátora půjde do dopravy přes 3,4 miliardy Kč, do bytové oblasti 717 milionů a na školství 630 milionů Kč.

Zastupitel Pavel Šindelář (ODS) řekl, že nechápe primátorova slova, že se město chce krizí proinvestovat. "Plzeň v žádné krizi není, má rekordní příjmy díky premiérovi a ministrovi financí," řekl. Podle Zarzyckého se lidem vinou konsolidačního balíčku, inflace a kvůli cenám energií dobře nedaří, i když v Plzni se jim žije lépe. Podle zastupitele a ministra kultury Martina Baxy (ODS) je konsolidační balíček koncipován tak, aby na obce dopadl co nejméně. "Daňové příjmy za pět šest let dramaticky rostou, město výrazně zbohatlo," řekl.

Opozice dnes navrhla rozpočtové opatření, které ale zastupitelé neschválili. Požadovala navýšení rozpočtu na městskou policii o 50 milionů Kč, hlavně na posílení bezpečnosti a nábor strážníků, na úklid města dalších 30 milionů a chtěla zahájit připravenou rekonstrukci Jiráskova náměstí a klášterní zahrady na Slovanech, na což požadovala 120 milionů Kč.

Radní Jiří Winkelhöfer (PRO Plzeň) uvedl, že městská policie má na rok 2024 dostatek peněz. "Veškeré mé požadavky byly splněny," řekl. Podle něj by k náboru většího počtu strážníků nepomohl vyšší náborový příspěvek nad současných 100.000 korun, protože na pracovním trhu je vysoká konkurence firem s vyššími mzdami, násobně vyšším náborovým benefitem konkuruje Praha a do řad strážníků nelze podle zákona přijímat Slováky a lidi bez maturity. "Výdaje na odpadové hospodářství jsme zvýšili o 26 procent, tedy o 68 milionů korun," řekl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Příprava rekonstrukce Jiráskova náměstí podle něj pokračuje, tak aby mohla být stavba zhruba za 300 milionů korun zahájena v roce 2026. Město na ní má fixováno 180 milionů Kč a evropský program IROP na ní dá až 80 milionů Kč. Stavba má trvat 34 měsíců. Zbylé peníze by měly jít z přebytku hospodaření, ale také ze zdrojů druhého městského obvodu, o čemž se teď jedná.