husqvarna

Plzeň plánuje příští rok stavby za 2,5 mld. Kč, to je 27 pct rozpočtových výdajů

Plzeň 13. prosince (ČTK) - Plzeň plánuje příští rok stavební investice téměř za 2,5 miliardy korun, tedy 27 procent z celkových výdajů, které schválili zastupitelé v rozpočtu na rok 2023. Podle náměstka primátora Pavla Bosáka (Piráti) jde o vyšší sumu, než vydá město letos. V loni schváleném rozpočtu vyčlenila minulá koalice ANO, ODS, TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD na stavební akce 2,655 miliardy Kč, což označila za nejvyšší sumu v novodobé historii města. Většina letos započatých akcí pokračuje v příštím roce.

Největší je rekonstrukce tramvajové trati linky číslo 2 v Koterovské ulici na Slovanech, která bude stát 180 milionů Kč, tedy téměř polovinu celkových nákladů. "Na vodárenském souboru Litice plánuje město příští rok prostavět 120 milionů z celkových 200 milionů Kč a na revitalizaci domů v Korandově ulici půjde 112 milionů, tedy 92 procent z celku," řekl ČTK primátor Roman Zarzycký (ANO).

Na dokončení Centra služeb pro osoby bez přístřeší ve Wenzigově ulici, které vyjde na 123 milionů Kč, vydá podle něj město příští rok 71 milionů Kč, na prodloužení ulice u Panasoniku v průmyslové zóně Borská pole 47 milionů Kč, tedy téměř 100 procent z celkových nákladů. Rekonstrukce tramvajové trati Zbrojnická a náměstí Republiky bude stát 44 milionů korun a 96 milionů Kč půjde na dokončení západního městského okruhu Křimická-Karlovarská, což je společná investice s Plzeňským krajem za 2,2 miliardy Kč. Řidičům se otevře 17. února 2023 a město se na ní podílí 450 miliony Kč.

Dalších 55 milionů korun bude příští rok stát dokončení revitalizace bývalé konečné tramvaje číslo 4 u Borského parku, což je stavba za 61 milionů Kč. Do zázemí točny tramvají Kaplířova-Dobřanská na Borech dá město 56 milionů korun a do opravy střechy 4. základní školy 47 milionů Kč.

Podle předsedy opozičního klubu zastupitelů Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) Davida Šloufa (ODS) není rozpočet proinvestiční, jak tvrdí současná koalice ANO, Piráti, STAN a Pro Plzeň. Většina staveb plánovaných na příští rok byla připravená a zahájená minulým vedením, nově zahajovaných akcí je podle Šloufa minimum. "Rezignovali na budoucí kapitálové výdaje, o čemž jednoznačně vypovídá stav projektové přípravy," řekl. Na nové projekty je podle Šloufa vyčleněno meziročně 3,6krát méně, počet projektů je ani ne šestinový. Šlouf apeloval na nové vedení města, aby zadalo projekty některých z 12 připravených lokalit na stavbu městských bytů, na něž jsou pozemky a studie.

Podle Zarzyckého měla koalice jen 50 dnů na to, jaké nové projekty zadá. V současné době se soustředí hlavně na akce spolufinancované dotacemi. Převážně na spolufinancování má město ve fondech 1,8 miliardy Kč. Primátor dodal, že další projekty připraví po zapojení přebytku letošního hospodaření a své investiční vize představí v programovém prohlášení v únoru.