Komatsu potřebu bagr

Plzeň plánuje novou tramvajovou trať na sídliště Vinice za stovky milionů Kč

Plzeň 9. září (ČTK) - Plzeň oživila plán nové tramvajové trati na sídliště Vinice a Sylván, kde se očekává další rozvoj bytové výstavby. Nový kolejový úsek o délce 1,5 kilometru se čtyřmi zastávkami přijde na stovky milionů korun. Po dokončení, které se plánuje do roku 2030, by se lidé z Vinic dostali do centra k hlavnímu vlakovému nádraží až o sedm minut rychleji, než trvá současná cesta autobusy. ČTK to řekl náměstek primátora Michal Vozobule (TOP 09). Peníze chce Plzeň zajistit z evropských a státních fondů.

"Dlouhodobě podporujeme veřejnou dopravu, která je páteří dopravy po městě. Nejvýznamnější je tramvajová síť, která je velmi rychlá. Že umíme stavět tramvajové tratě, jsme si úspěšně vyzkoušeli v roce 2019, kdy jsme otevřeli prodlouženou linii na Borská pole za 616 milionů," řekl primátor Martin Baxa (ODS). Vinice a Sylván jsou součástí Severního Předměstí, kam jezdí tramvaje zatím "jen" na Košutku a do Bolevce.

"Chceme občanům nabídnout rychlejší a komfortnější spojení z Vinic do centra. Navíc elektrický pohon eliminuje emise z autobusů. Autobusová linka číslo 41, která na Vinice jezdí, ale už teď vozí podobné množství cestujících jako tramvaj z Bolevce. Očekávaný rozvoj Vinic nás tak vede k včasnému zahájení přípravy projektu," uvedl Vozobule. S rozšířením trati se podle něj počítalo už při výstavbě ulice Na Chmelnicích, kde je uprostřed zelený pás, který lze využít. Tam chce město představit občanům záměr v propagační tramvaji, a to od 14. do 22. září. Projednání záměru s veřejností bude 16. a 20. září od 14:00 do 18:00. Od 17:00 se ho zúčastní i vedení města i obvodu. Informace o projektu jsou na www.trojkounavinice.cz. Po projednání a dokončení technických studií rozhodne o osudu nové linky číslo 3 rada města.

"V ulici Na Chmelnicích lze ukončení linky řešit bez klasické točky. Řidič se jen přesune na protější stanoviště obousměrného vozu," uvedl vedoucí úseku veřejné dopravy a cyklodopravy města Jan Hakl. V ulici lze podle něj postavit 1,5 km dlouhý dvoukolejný úsek, jenž bude součástí linky z Vinic přes Sady Pětatřicátníků a hlavní nádraží na Mikulášské náměstí. "Začal by za křižovatkou s Karlovarskou odbočkou do zeleného dělícího pásu ulice Na Chmelnicích. Konečná je za křižovatkou s ulicí Znojemská. V návrhu jsou zastávky Nad ZOO, Brněnská, Sedlecká a Znojemská. K nim by měla většina obyvatel pohodlnou docházkovou vzdálenost," řekl. Upravit se bude muset také druhá plánovaná konečná na Mikulášském náměstí, kde by měla vzniknout odstavná kolej. Na lince se počítá se s méně hlučnými vozy od Škody Transportation a s úpravou ulice Na Chmelnicích, při níž přibudou parkovací místa a cyklostezky. Navržena jsou také čtyři stromořadí po celé délce.