Cime 3 kvartal 2024

Plzeň, piloti a občané požadují jasná data a studie ke gigafactory v Líních

Líně (Plzeňsko) 2. listopadu (ČTK) - Vedení města Plzně požaduje po vládě a ministerstvu průmyslu data a studie dopadů na region, aby se mohlo kvalifikovaně rozhodovat o stavbě továrny Volkswagenu na baterie do elektromobilů v Líních u Plzně. Vedení Plzně to dnes na záložním armádním letišti řeklo zástupcům spolku STOP Gigafactory a leteckých škol. Stejné požadavky mají spolek, piloti a okolní obce, podle nichž se informovanost o projektu zatím nezlepšila. Všichni zúčastnění se shodli, že by investice výrazně změnila celou aglomeraci. Podle primátora Plzně Romana Zarzyckého (ANO) je projekt zajímavý, ale ne pro plzeňský region.

Případná výstavba tzv. gigafactory na 185 hektarech by mohla začít ve třetím čtvrtletí roku 2024 a továrna by mohla vyrábět v roce 2027. Počítá se s postupným vytvořením více než 4000 kvalifikovaných pracovních míst, uvedl před časem člen představenstva Škody Auto Martin Jahn. Hodnota továrny má být 120 miliard korun.

"Zástupci Plzně chápou postoje místních občanů a odpor k projektu gigafactory. Vnímají také význam projektu pro republiku a region. Slíbili nám, že budou důsledně zastupovat zájmy občanů," řekl zástupce pilotů Luděk Kraus. Všem podle něj chybí kvalitní data o projektu. "Informací je hodně a zmatečných. Dnes jsem se například dozvěděl, že i na vládě říkal každý ministr jiné číslo o počtu zaměstnanců, kteří by tu měli pracovat. A to, že stanovisko armády bylo dáno do režimu tajné, také vyvolává spoustu otazníků," řekl. Dodnes také podle Krause není známá podoba gigafactory a není jasné, proč má být právě v Líních. "Myslím si, že nehledali dobře, v ČR jde najít jiných 200 hektarů, kde se nemusí ničit infrastruktura," řekl.

Podle Karla Vodičky ze spolku STOP Gigafactory se k veřejnosti dostávají informace pouze přes média. "Chybí nám lepší komunikace ze strany vlády. Ten projekt není dobře připraven," řekl. Pokud se vláda rozhodla, že bude továrna v Líních, tak chtějí znát její podobu, dopady na životní prostředí, dopravu, zaměstnanost. Nikdo podle Vodičky také neví, zda může existovat letiště vedle továrny. "Likvidace letiště nám nedává smysl. Máme obavy, že by to mohlo být v rozporu s bezpečnostními zájmy státu, zvlášť v dnešní době," řekl. Předpokládá, že armáda chce letiště zachovat.

Za zachováním letiště stojí i plzeňský primátor Zarzycký. "Stojím jednoznačně na straně nerušení a zachování letiště. Bude se muset stát něco velkého, aby mě kdy kdo přesvědčil, že ten názor změním. Zatím se nic takového nestalo, Nedostali jsme zatím žádné validnější argumenty z pracovní komise MPO, ani ze schůzky na Úřadu vlády, kterou svolal pan premiér minulý týden," řekl primátor.

"Je strašně moc nezodpovězených otázek, a proto je teď pro nás zásadní sbírat informace. Proto jsme tady, proto čekáme na informace od MPO. Doteď jsme třeba nedostali definitivní počet potenciálních zaměstnanců, což je zásadní věc pro občany Plzně," uvedl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti). Město dále nezná požadavky na vodu, energie a další.

Primátor na dnešním setkání uvedl, že v úterý jednal s velkými zaměstnavateli z regionu, kteří uvedli, že gigafactory v Líních nepodporují. "Řekli, že by se tu rozvrátil pracovní trh, je tu velmi nízká nezaměstnanost, jak v Plzni, tak v kraji. Chtěli, abychom ochránili pracovní trh a vzdorovali požadavku na vybudování gigafactory," uvedl. Podle primátora jde o zajímavý projekt, ale ne pro plzeňský region. Jsou lokality, které jsou by ho uvítaly víc, například Karlovarský kraj, kde jsou personální zdroje a mají tam připravenou infrastrukturu, řekl.

Vláda minulý týden slíbila, že nechá zpracovat studii o dopadech výstavby továrny na region, kterou kraj i město požadují. Podle města i zástupců spolku a pilotů to nejde stihnout do konce roku, dokdy se má VW podle zástupců Škody Auto rozhodnout, zda továrnu postaví v ČR, Polsku nebo Maďarsku.

"Zpracovat kvalitní fundovanou studii během dvou měsíců, to nejde," řekl Kraus. Letecké školy dnes uvedly, že získaly obsáhlou studii elektromobility v ČR od poradenské firmy Deloitte, vypracovanou v září 2021. "Popisuje význam výroby elektroaut a gigafactory pro Českou republiku. Jejím závěrem je, že vhodným regionem pro investici je Ústecký nebo Karlovarský kraj," uvedl.