Komatsu potřebu bagr

Plzeň otevře koncem září vědeckotechnický park TechTower za 570 mil. Kč

Plzeň 25. dubna (ČTK) - Plzeň otevře vědeckotechnický park TechTower za 570 milionů korun na přelomu září a října. Vznikne po 2,5leté přestavbě bývalých kasáren a pivovaru Světovar v městské části Slovany. Město dokončuje přestavbu památkově chráněných sedmipatrových ležáckých sklepů, vodárenské věže a správní vily. ČTK to dnes řekl primátor Pavel Šindelář (ODS). Koncem roku se pak otevře sousední nová tramvajová vozovna, město chce poblíž vybudovat i archiv a parkovací dům.

Se stavbou parku TechTower, jejíž cena vyšla po soutěži asi o 100 milionu vyšší než projektovaná, už je město podle Šindeláře hodně daleko. Problémy, které mají stavbaři s nedostatkem materiálů, tak už má za sebou. Z evropských fondů jde na projekt 180 milionů korun. "Cílem technologického parku je udržet v Plzni zajímavé a inovativní technické, technologické a byznysové projekty a start-upy," uvedl Šindelář. Nájemce město hledá.

"Zaměření na drony a umělou inteligenci, které jsou dnes v areálu DEPO2015 v centru, se se start-upy přesouvá do TechToweru. A zatím to vypadá, že se tam zasídlí nové firmy. Proto je tam vytvořené zázemí včetně gastronomie a ve vile bude kromě kanceláří dětská skupina, která má fungovat od září pod mateřskou školkou obvodu Plzeň 2," uvedl primátor.

Plzeň podporuje zájem o technické obory u dětí od šesti let. Studentům a absolventům pomáhá v rozjezdu podnikání. V TechToweru najdou kanceláře a dílny. "My jim pomůžeme s poradenstvím v oblasti práva, byznys plánů a marketingu, můžeme je finančně podpořit při výrobě prototypu a podobně," řekl ředitel správy informačních technologií města Luděk Šantora. V TechToweru bude pokračovat vývoj bezpilotních letadel, jemuž se v Plzni věnují několik let. V 32metrové vodárenské věži je vodní testovací nádrž pro podvodní drony.

Světovar vznikl na konci první světové války jako konkurence Prazdroji, tehdy šlo o nejmodernější pivovar v Rakousku-Uhersku. Blízko sousední nové tramvajové vozovny místní developer BC Real dokončuje na soukromých plochách druhou etapu bytových domů, první vyrostly před lety na městských pozemcích. Město tam dále vybuduje archiv a parkovací dům, které už mají stavební povolení. Využití hledá pro budovy bývalých sil.

Z rozlehlé oblasti ohraničené ulicemi Koterovská, Francouzská, Slovanská alej a Brojova je revitalizovaná zatím zhruba polovina. "Když se podíváte ze střechy tramvajového depa, tak to bude úplně nová lokalita," uvedl Šindelář. Bývalý pivovar a kasárna převedl stát na město po roce 2000. "Dlouho to pak bylo neuchopené území, které město roky spíše hyzdilo. Měla se tam dostat část programu Evropského hlavního města kultury 2015, což nevyšlo, ale našli jsme jiné využití," dodal primátor.

Na archiv, který by stál v současných cenách přes 300 milionů korun, zkouší město sehnat dotace. "Je to extrémně těžké. Jsme jediné město, které ho má tak v nepořádku, takže by směřovaly jenom do Plzně. Ale jsou jiné dotace, kam by se aspoň část mohla vejít. Uvidíme," uvedl Šindelář. V případě parkovacího domu za čtvrt miliardy korun dalo město přednost objektu ve Skupově ulici na Borech, druhý vyroste u Lokomotivy na Slovanech a na Světovaru až jako třetí. Budou se stavět za městské peníze bez dotace.