Plzeň nezvýší nájemné v městských bytech ani nebytových prostorách

Plzeň 1. února (ČTK) - Plzeň letos nezvýší nájemné v městských bytech ani nebytových prostorách, a to ani o inflaci. Schválili to dnes radní. Důvodem je skokové zdražování cen energií, ale i vysoká míra inflace, která bude zřejmě letos pokračovat. Plzeň tak chce podpořit nájemce v městských objektech. ČTK to řekl náměstek primátora David Šlouf (ODS).

Základní nájemné zvedlo město naposledy loni 1. března, a to o šest procent. Nájemníci tedy budou nadále letos platit za byty standardní kvality 92,07 Kč/m2 za měsíc, v bytech se sníženou kvalitou 82,87 Kč/m2 a u bytů, jejichž úpravy zveřejňuje město pro zájemce o pronájem na realitním portálu, zůstane měsíční sazba na 134,58 Kč/m2. "Finanční dopady neuplatnění zvýšení nájemného bytů jsou v případě, kdy bychom ho zvedli o šest procent, 3,8 milionu korun od března letošního roku do konce února příštího roku. Pokud by došlo k navýšení pouze o míru inflace, šlo by o částku 2,4 milionu korun," uvedl Šlouf.

Loni v červnu rada schválila nárůst základního nájemného u smluv na dobu neurčitou od 1. února 2022 na 92,07 Kč/m2/měsíc u standardních bytů a u bytů se sníženou kvalitou na 82,87 Kč/m2 s tím, že další zvyšování bude k 1. lednu v tříletých intervalech a bude odpovídat výši základního nájemného u smluv na dobu určitou k 1. lednu kalendářního roku.

Plzeň vlastní přes 2700 bytů, z nichž je třetina pro sociálně slabší skupiny. Svůj fond chce město do pěti až deseti let rozšířit až o 400 bytů zhruba za miliardu korun, hlavně pro mladé rodiny a seniory, a už vytipovalo čtyři lokality. Od 1. října zřídilo odbor dostupného bydlení a sociálního začleňování, více se zaměřuje i na osoby bez domova a ohrožené sociálním vyloučením.

Město letos nebude zdražovat ani pronájmy svých nebytových prostor, neuplatní inflaci za rok 2021, která podle Českého statistického úřadu činila 3,8 procenta. "Cílem je zmírňovat negativní dopady koronavirové krize, omezující opatření vlády a též skokové navýšení cen energií. Nechceme dále zatěžovat nájemce v době vleklé zdravotní krize dalším navyšováním nájmů," řekl primátor Pavel Šindelář (ODS).

Podle Šloufa tím město zmírní propad příjmů nájemců. "Částka, o niž v prostorách ve správě bytového odboru zaplatí méně proti původnímu předpisu, bude zhruba 680.000 korun," uvedl. Radní dnes doporučili městským obvodům, aby postupovaly u nebytových prostor stejně jako magistrát.