husqvarna

Plzeň nezdraží příští rok teplo, vodu, nájmy, MHD ani odpady, chce ulevit lidem

Plzeň 30. srpna (ČTK) - V Plzni se příští rok nezvýší současné ceny tepla, vody, nájmů, předplatné v MHD, nezdraží ani svoz odpadů a daň z nemovitosti. Město tak chce ulevit občanům, aby se mohli připravit na výrazné zdražení elektřiny a plynu, což jsou komodity, které nemůže ovlivnit. Na mimořádné tiskové konferenci to dnes řekl ekonomický náměstek primátora David Šlouf (ODS).

Plzeňská teplárenská (PT), kterou vlastní město ze 65 procent a zbytek skupina EPH miliardáře Daniela Křetínského, o zachování současných cen rozhodla dnes. V roce 2023 se tak nezvýší ceny pro 163.000 ze 180.000 obyvatel, ani institucím typu škol, ani firmám, které jsou napojené na centrální zdroj vytápění. Cena tepla zůstane pod hranicí 600 Kč/GJ a bude tak nejlevnější v ČR, řekl generální ředitel Václav Pašek.

Primátor Pavel Šindelář (ODS) velmi ocenil, že se městu podařilo najít s EPH shodu. "V této složité době je nutné, aby město drželo spolu se svými občany a nevydělávalo na nich," řekl. Podle něj si podnik může tento krok dovolit díky dlouhodobému velmi dobrému hospodaření a zejména díky tomu, že není nijak závislý na dodávkách zemního plynu z Ruska. Téměř z poloviny spaluje dřevní štěpku a komunální odpad, které doplňuje hnědé uhlí. Cena těchto paliv roste jen minimálně podle vzorců dohodnutých s dodavateli.

Plzeň nezdraží pro rok 2023 ani vodné a stočné, řekl Šindelář, který je předsedou představenstva městské firmy Vodárna Plzeň. Návrh rozpočtu města na rok 2023, který se připravuje, už počítá s nulovými růsty ceny tepla, vodného a stočného. "Plzeň je ekonomicky silné a zdravé město ve výborné kondici, a proto musí svým občanům v této těžké době pomoci překonat krizový rok 2023," řekl Šlouf. Proto také stagnují nájmy městských bytů a nebytových prostor, předplatného v MHD i poplatku za svoz a likvidaci odpadů. Rozpočet města na rozdíl od domácností toto zatížení zvládne, a to bez omezení investic nebo prodeje majetku, dodal. Šlouf odhadl, že stagnace cen způsobí v roce 2023 propad příjmů města o 130 až 150 milionů Kč.

Město i jeho firmy většinou plánovaly na příští rok zdražování minimálně o inflaci, všem porostou hlavně náklady kvůli zdražení elektřiny i plynu. "Jednání jsme vedli v posledních týdnech. Čím víc ceny energií eskalují, tak jsme jednání zintenzivnili, abychom v této rozkolísané době mohli naše občany trochu zklidnit. Aby před topnou sezonou věděli, že služby, které dodává město, zůstanou v roce 2023 na současné ceně," dodal.

Vodárně, které se zvednou meziročně náklady o desítky milionů korun, to bude město kompenzovat snížením nájemného za infrastrukturu do 70 milionů korun, tedy o necelou polovinu. "Kromě zdražení energií se nám zvýší poplatky za odběr surové vody, chemikálie a stavební práce. Chceme ale dále investovat do infrastruktury, stejně jako letos, kdy to bude 260 milionů a do provozního majetku asi 100 milionů korun," uvedla ekonomická ředitelka Štěpánka Růžičková. Podle současných signálů budou vodárenské firmy v ČR od ledna zdražovat o deset až 15 procent.

Teplárna, která přijde na tržbách zhruba o 50 milionů korun, mírně sníží kvůli růstu cen vstupů dividendu, kterou každoročně vyplácí městu. Konkrétní suma bude jasná až koncem roku. Firmě se ale letos daří ještě lépe než loni díky vysokým cenám prodávané elektřiny, kterou také produkuje. "Chceme se tedy s městem o tento profit podělit," řekl Pašek. Díky konstantní ceně 598 Kč/GJ s DPH může firma získat nové odběratele. Pašek odhadl, že zdražení tepla u zdrojů v ČR, které jedou na plyn, bude až pětinásobné, u nezávislých na plynu jako PT nepřevýší deset procent. Odpadové firmě Čistá Plzeň s ročním obratem 200 milionů Kč se zvednou náklady asi o pět milionů korun, které ale do cen nepromítne.

Plzeň odhaduje, že se městu a jeho organizacím včetně škol zvýší příští rok cena elektřiny zhruba trojnásobně. Připravuje finanční rezervy pro nové vedení radnice, které vzejde ze zářijových voleb. V rozpočtech na další roky má vždy blokovaných 50 milionů Kč na zdražení energií a 12. září bude zastupitelstvo schvalovat dalších 235 milionů Kč z přebytku hospodaření za první pololetí. Šlouf doufá, že se evropská krize na trhu s elektřinou a plynem brzy uklidní. Věří v pozitivní výsledky mimořádného jednání evropské rady pro energetiku 9. září v Bruselu.