husqvarna

Plzeň nezdraží nájemné v bytech, v nebytových prostorech vzroste o 7,6 procenta

Plzeň 20. ledna (ČTK) - Plzeň nevyužije možnost zdražit od března nájemné ve svých bytech. Chce pomoci lidem v energetické krizi. V nebytových prostorech, využívaných zejména živnostníky a podnikateli, půjde město na polovinu možného růstu, tedy na 7,6 procenta, což je polovina loňské inflace. Po schválení radou města to ČTK řekla radní pro bytovou oblast Světlana Budková (STAN). Radnice naposledy zdražovala nájemné před dvěma lety. Podle radní se letos stejně zachovala další města v kraji, některá dokonce odpustila jeden měsíční nájem.

"Město od 1. března neuplatní u svých bytů možnost každoročního navyšování základního nájemného i přes rostoucí míru inflace. Kvůli vysokým cenám energií a rostoucím nákladům nechceme zvyšovat finanční dopady na naše nájemce. Chceme je v této nelehké době vysokých cen podpořit," uvedla Budková. Podle ní dává usnesení města možnost zvýšit kvůli rostoucí míře inflace nájemné u smluv na dobu určitou i neurčitou.

Základní nájemné v bytech ve vlastnictví města zůstává na úrovni cen z roku 2021. U standardních bytů jde o částku 92,07 koruny za metr čtvereční za měsíc, u bytů se sníženou kvalitou je to 82,87 Kč/m2, u bytů rekonstruovaných po předchozí dohodě s nájemcem jde o 134,58 Kč/m2 měsíčně.

Plzeň, která vlastní kolem 2700 bytů, mohla zvýšit od letošního 1. března základní nájemné maximálně o šest procent. Za rok do konce února příštího roku by to přineslo do městského rozpočtu téměř čtyři miliony korun. "S těmito prostředky jsme ale nepočítali už při sestavování letošního rozpočtu na podzim minulého roku," dodala Budková.

Plzeň loni nezdražila ani nájem ve svých bytech, ani v nebytových prostorách. V některých odůvodněných případech odpustila kvůli složité ekonomické situaci živnostníkům nájmy, o čemž musí vždy po doporučení majetkové komise rozhodovat rada města. Podle Budkové zatím radnice nepociťuje výrazně vyšší nárůst žádostí o tyto úlevy.