husqvarna

Plzeň má hotový desetiletý plán dalšího rozvoje historického jádra města

Plzeň 24. července (ČTK) - Plzeň dokončila desetiletý plán dalšího rozvoje historického jádra města. Podněty v minulých letech podávali majitelé objektů v městské památkové rezervaci (MPR), kteří díky programu regenerace historického jádra mohou získat státní dotaci na opravy. ČTK to řekla náměstkyně primátora Eliška Bartáková (ANO). Plán vypracovaly útvar koncepce a rozvoje města (ÚKR) a odbor památkové péče.

"Podle této vize už jsou připravovány první rekonstrukce. Majitelé historických objektů mohou dosáhnout na dotaci ministerstva kultury (MK), které program regenerace městských historických jader vyhlašuje. Tím, že město zpracovalo svůj dokument, se přihlásilo k ministerskému programu," řekla Bartáková.

Regenerace neznamená jen opravy památek, ale transformaci celého území MPR do celku, který bude fungovat jako živý organismus. Před zpracováním dokumentu městští památkáři vyzvali majitele památkově chráněných domů, aby tento program pomohli vytvořit a nechali zpracovatele dokumentu nahlédnout do objektů a zhodnotit jejich technický stav.

Podle Adama Javorníckého z ÚKR se do programu přihlásilo 47 objektů, z nichž 39 je kulturní památkou, jde o 15 procent objektů z MPR. "Vlastník nebo správce nás vždy provedl prostory. Následovala diskuze, která nám dopomohla ve tvorbě uceleného obrazu zahrnujícího historii domu včetně plánů. Výsledek se promítl do hodnotících karet, které jsou součástí dokumentu," řekl. Nejčastějšími problémy byly vlhkost a chátrající dvorní průčelí.

Podle Bartákové požaduje aktuálně regenerační zásah až třetina nemovitých kulturních památek v historickém jádru města, do programu se jich zatím přihlásilo jen několik. "Podle vývoje a zájmu vlastníků budeme podklady aktualizovat. Naší snahou je iniciovat potřebné regenerační procesy, které povedou k celkovému zlepšení kondice památkové rezervace," řekla.

Vlastníkům pomůže odbor památkové péče, který je prostředníkem mezi MK a vlastníky. "Dům musí být evidován jako kulturní památka, mít projekt, který projde schválením odboru, a měl by mít stavební povolení," řekl jeho vedoucí Karel Zoch. Odbor bude vždy na podzim odesílat MK dotazník se zájmem vlastníků o podporu v následujícím roce. "Ministerstvo nám pak zašle kvótu peněz pro Plzeň," uvedl. O jejich rozdělení rozhodne pracovní skupina politiků s odborníky. Dotace tvoří nižší desítky procent nákladů rekonstrukce.

Podle Bartákové je hlavním cílem města i památkářů, aby bylo historické jádro živé. "Chceme, aby v něm lidé žili a chodili nakupovat. Obchody či restaurace generují nájem a z něj může majitel památku opravit a udržovat ji," řekla. K oživení podle ní přispívají i třeba nové manuály reklamy, označování provozoven a navazující plán regulace vizuálního smogu.

Plzeňské historické jádro vyhlásila vláda jako městskou památkovou rezervaci v dubnu 1989. V MPR je zhruba 300 objektů, toho 155 kulturních památek.