Komatsu potřebu bagr

Plzeň má druhé sdílené bydlení pro seniory a osoby se zdravotním postižením

Plzeň 1. prosince (ČTK) - Nadějnější životní etapa začíná dnes pro tři plzeňské seniory, kteří se ocitli v tíživé sociální situaci a v bytové nouzi. Díky sdílenému bydlení, které vybudovalo město v Petákově ulici, budou mít nyní vlastní pokoj se společnou kuchyní, koupelnou a toaletou. ČTK to řekla radní pro byty a sociální začleňování Světlana Budková (STAN). Je to druhé sdílené bydlení, které město zřídilo. Na základě dobré zkušenosti s prvními dvěma sdílenými byty město nyní připravilo byt v Petákově ulici pro sdílené bydlení seniorů nebo lidí se zdravotním postižením. Náklady na vybudování byly téměř dva miliony korun.

První dva sdílené byty, upravené za 5,2 milionu korun, město otevřelo před dvěma lety ve Veleslavínově ulici - v jednom bydlí pět seniorů, o druhý se dělí čtyři vysokoškolští studenti, kteří jsou připraveni pomoci seniorům například s nákupem či úklidem. "Doposud však tato nabídka ze strany seniorů nebyla využita, jsou soběstační, a tak studenti vypomáhají odboru dostupného bydlení a sociálního začleňování," řekla Budková.

Jedním z nových podnájemců v Petákově ulici je pětašedesátiletý Václav, který po rozchodu s přítelkyní přišel o bydlení. "Nyní jsem byl v azylovém domě. Se začátkem prosince mi začíná nová životní etapa. Těším se, že budu mít konečně klid, své soukromí, v rámci možností si začnu vařit a budu se věnovat svému největšímu koníčku – rallye,“ řekl muž.

Byt ve zvýšeném přízemí třípodlažního bytového domu o rozloze téměř 101 metrů čtverečních má tři samostatné neprůchozí pokoje, společnou kuchyň s jídelnou a společenskou místnost, koupelnu a technickou komoru. Město byt kompletně rekonstruovalo, je v něm nová elektroinstalace, nová okna a dveře, vyrovnané podlahy s novou krytinou. Byt vytápí etážové topení s novým úspornějším plynovým kotlem. Nájemci dostali kuchyňskou linku, kombinovanou lednici, pračku se sušičkou, myčku, mikrovlnnou troubu a veškerý potřebný nábytek.

Za jeden pokoj a sdílené prostory v bytě se platí 190 korun za den a osobu. Byt je určen především lidem nad 60 let, jejichž jediným zdrojem příjmu je převážně starobní či invalidní důchod, případně dávky hmotné nouze, nebo mzda ze zaměstnání. Sdílené bydlení je pro lidi s nevyhovujícím nebo nejistým bydlením, s narušenými rodinnými vztahy či žijící v osamělosti.