Cime 3 kvartal 2024

Plzeň má 39 nových nájemních bytů za 100 mil. Kč v Korandově ulici poblíž centra

Plzeň (ČTK) - Plzeň má 39 nových nájemních bytů za 100 milionů Kč, které vznikly rekonstrukcí tří vchodů domu v Korandově ulici poblíž centra u areálu Škodovky. Loni v září tam město rozšířilo mateřskou školu za 12 milionů Kč. Kolaudace posledních 27 bytů bude příští týden a předání o týden později. Za tři měsíce se začne stavět 18 bytů v Červeném Hrádku, řekla ČTK radní města Světlana Budková (STAN). Plzeň se 180.000 obyvateli teď vlastní 2650 bytů a eviduje 2400 žádostí o městské bydlení.

"Byty v Korandově ulici jsou upravitelné pro bezbariérové bydlení, postavené bez dotací, takže nemusí být pro sociálně slabší, ale nějaké sociální byty tam budou," uvedla Budková. Podle šéfa bytového odboru Zdeňka Švarce jde o byty 2+1 a 3+1, určené hlavně pro mladé rodiny, nájemné bude standardní. Vznikly poblíž dříve problémové lokality Plac sousedící s ulicí Plachého.

Letos v dubnu začne město podle Jana Součka z bytového odboru budovat za 70 milionů korun v Červeném Hrádku 18 bytů 1+kk a 2+kk o ploše 30 až 45 metrů čtverečních. Budou sloužit hlavně pro mladé rodiny, seniory a handicapované, součástí bude komunitní místnost s terénní službou. Vzniknou do června 2025 v kulturním domě, kde měl v létě 1989 "proslulý" projev tehdejší šéf komunistů Miloš Jakeš.

"V Malesicích bude do stejné doby vystavěn Nový Šuferajn s 11 byty, v ulici Průkopníků v Křimicích 14 nových bytů do září 2026, 17 bytů vznikne i v Kreuzmannově ulici na Zátiší," uvedl náměstek primátora Pavel Bosák (Piráti).

Plzeň chce do konce roku 2026 zvýšit počet městských nájemních bytů o 304. Zrekonstruuje 160 svých bytů, jejichž technický stav neumožňuje pronájem, a postaví 144 nových bytů, dalších 401 bytů pak rozestaví či alespoň pro ně zajistí projekt, řekla mluvčí magistrátu Eva Barborková. Do rekonstrukcí a výstavby dá město stovky milionů korun. Podle Budkové půjde o bydlení pro seniory, matky samoživitelky, mladé rodiny a lidi s handicapem. "Nejvíce nových bytů vznikne na Světovaru, kde připravujeme stavbu bloku domů se 40 a 34 byty, zejména 1+kk a 2+kk," řekla. První blok "A5" má mít podle ní v květnu projekt a poté začne město v soutěži hledat dodavatele. Stavba by mohla začít v letošním roce, hotovo má být nejpozději do června 2026, druhý blok "E" do prosince 2026.

Opozice z ODS téměř při každém jednání zastupitelstva vyzývá vedení města k tomu, aby začalo podnikat kroky k výstavbě bytů a navázalo na rozpracované projekty z minulého volebního období, kdy se podle opozice vytipovala vhodná místa pro 400 bytů a připravily studie. Současné vedení města složené z ANO, Pirátů, STAN a PRO Plzeň uvádí, že materiály nebyly připravené kvalitně. "Postrádám koncepci dostupného bydlení, kterou se v předešlých letech město řídilo," uvedl už dříve šéf klubu ODS, TOP 09 a KDU-ČSL David Šlouf.