Cime 3 kvartal 2024

Plzeň investuje stovky mil. Kč do staveb pro amatérské i profesionální sportovce

Plzeň (ČTK) - Plzeň investuje stovky milionů korun do staveb pro amatérské i profesionální sportovce. Nejbližší akcí bude oprava velkého bazénu na Slovanech zhruba za 75 milionů korun, nová tribuna atletického stadionu ve Skvrňanech za 190 milionů a zázemí sportovního areálu Prokopávka za 36 milionů Kč. V plánu jsou dále hala na míčové sporty až za 450 milionů korun a nový bazén až za 300 milionů korun, obojí na Borských polích. ČTK to řekl primátor Roman Zarzycký (ANO).

"Na odstraňování havarijního stavu vnitřního bazénu na Slovanech, tzv. podpalubí, kam zatéká do strojovny a technologií, začneme neprodleně na jaře," uvedl. Na nové přelivové žlábky s obvodovou dlažbou, odizolování bazénové vany a nová potrubí nezbyly podle primátora peníze v prvních dvou etapách modernizace. Města podle primátora také vypsalo soutěž na dodavatele nafukovací haly za dalších 15 až 20 milionů korun. Hala v chladném počasí přikryje sousední venkovní bazén, který je, stejně jako vnitřní, padesátimetrový, ale má o čtyři dráhy méně, tedy osm. Bazén na Slovanech je největší ve městě, běžně má návštěvnost kolem 550.000 lidí ročně.

Podle ředitele bazénu Tomáše Kotory bude po dobu rekonstrukce, nejdéle do konce října, uzavřen bazén včetně wellness, páry a sauny, které jsou s vnitřní technologii propojené. "Už se připravují venkovní technologické a stavební úpravy pro nafukovací halu na venkovní bazén, aby tam mohli plavat sportovci i amatéři," uvedl. Díky hale bude mít venkovní bazén celoroční provoz, doplnil.

O uzavření bazénu rozhodlo město až po rekonstrukci plaveckého areálu na sídlišti Lochotín, která skončila loni v říjnu. Po dobu uzavření bazénu na Slovanech bude využíván pro školní výuku plavání.

"Teď vybíráme firmu. V bazénu zůstane jen železobetonové tělo na betonových nohách, vše, co je mezi ním a obvodovými zdmi, se vybourá. Musíme vanu odizolovat, vymění se rozvody a potrubí, které jsou původní od výstavby bazénu v roce 1986," uvedl Kotora. V posledních letech prosakovala z bazénu voda a tekla do strojovny.

Bazén už má zrekonstruované technologie, dětskou výukovou plochu a šatny, má hotový i projekt na saunový svět, jehož realizaci přerušil covid. Má projekty na zázemí pro sportovní plavce, přístavbu menšího akvaparku za nafukovací halou a na solární panely na střeše ubytovny.

Plzeň na jaře zahájí také stavbu východní tribuny atletického stadionu a v nadcházejících dnech se začne budovat zázemí nedávno zmodernizovaného sportovního areálu Prokopávka v Bolevci. "V přiléhajícím objektu nafukovacích hal pro beachvolejbal budou šatny a sociální zařízení, dodavatel už je vysoutěžen," řekl primátor.

Plzeň též chystá stavbu nové sportovní haly hlavně pro vrcholovou házenou, ale i na futsal, florbal a zřejmě i volejbal, s tribunou pro 2600 diváků. Bude stát za fakultou aplikovaných věd, její projektant už byl vybrán. Přijít by měla až na 450 milionů korun. Peníze má město připravené ve fondech na roky 2025 a 2026. "Házenkářský i florbalový svaz tento jedinečný projekt v republice podporují," řekl primátor. Plzeňské studio AVE dále projektuje nový bazén na Zeleném trojúhelníku na Borech za 290 až 300 milionů Kč.