Cime 3 kvartal 2024

Plzeň dá letos na investice třetinu rozpočtových výdajů, tedy 2,76 mld. Kč

Plzeň 26. ledna (ČTK) - Plzeň vydá letos na investice třetinu celkových rozpočtových výdajů, tedy 2,76 miliardy korun. Loni to bylo 29 procent z výdajů 7,54 miliardy Kč, které ale byly o miliardu nižší, než je letošní plán. Nejvíce peněz letos město dá na vědeckotechnický park TechTower a tramvajovou vozovnu, obojí ve čtvrti Slovany. Město dále postaví desítky bytů na Zátiší, víceúčelovou halu Krašovská a zázemí tréninkového centra fotbalové mládeže ve Štruncových sadech a Luční ulici. ČTK to řekl primátor Pavel Šindelář (ODS).

"Dále začneme doplňovat vodu do Velkého boleveckého rybníka. Dokončíme areál SK Neslyšících, vybudujeme beach volejbal na Prokopávce. Pro občany Koterova dokončíme zásadní stavbu vodovodu a kanalizace, v Doubravce zahájíme rekonstrukci Červenohrádecké ulice (dvouletá stavba za 106 milionů Kč, většinu peněz dá kraj)," řekl Šindelář.

Na TechTower, který vznikne přestavbou bývalých kasáren a pivovaru Světovar, vydá letos město 329 milionů korun. Stavba za více než 570 milionů Kč má být hotová v říjnu, z fondů EU na ni půjde 180 milionů Kč. Město přestavuje ležácké sklepy s 32metrovou vodárenskou věží a správní vilu. "Cílem technologického parku je udržet v Plzni zajímavé a inovativní technické, technologické a byznysové projekty a start-upy," řekl primátor.

Modernizace tramvajové vozovny Slovany, která je podle Šindeláře jednou z největších investičních akcí v historii městských dopravních podniků, by měla být dokončena koncem listopadu. Na stavbu za 1,7 miliardy Kč získala firma dotaci 720 milionů Kč. Kromě moderní technologie a zázemí tam bude 13.500 metrů čtverečních zelených střech. Do 102 nových bytů 1+kk až 4+kk na Zátiší půjde letos 205 milionů Kč. Budou hotové do konce září. Stavba kanalizace a vodovodu v Koterově skončí v červenci a přijde s DPH na 254 milionů Kč, letos na ni město vydá zbylých 133 milionů Kč.

Plzeň dále na jaře zahájí stavbu zařízení pro doplňování vody do Boleveckého rybníka, největší rekreační oblasti v Plzni. Půjde o jímací objekt u Berounky, budovu úpravny vody v areálu čistírny odpadních vod a potrubí, které bude převádět vodu mezi řekou, úpravnou a rybníkem. Bude možné doplňovat vodu nejméně devět měsíců v roce, a to až 20 litry za vteřinu. Zkušební provoz má začít v září.

Víceúčelová sportovní hala Krašovská za 150 milionů korun bude hotová v srpnu. Bude se v ní hrát badminton, házená, florbal, volejbal, basketbal, futsal, aerobik i tanec. Na tréninkové centrum mládeže ve Štruncových sadech, jehož stavba začne na jaře a potrvá 13 měsíců, je letos v rozpočtu 100 milionů Kč. Sportovní areál SK Neslyšících vznikne vedle nové haly Krašovská a bude sloužit jako náhradní za současnou halu v Lobzích. Stavba má začít v březnu a potrvá 15 měsíců, letos na ni Plzeň vynaloží 58 milionů korun.

Začala už rekonstrukce tramvajové trati v Plaské ulici od Studentské po Tachovskou. Stavba za 64 milionů korun skončí na jaře. Plzeň také opraví slavnostní osvětlení centrálního náměstí včetně starého nasvícení katedrály sv. Bartoloměje. Dále vybuduje a přestaví na břehu Radbuzy přes kilometr dlouhou cyklostezku z Liliové k Malostranskému mostu. Za 30 milionů postaví od června do konce roku zázemí pro řidiče, kavárnu a nájemní komerční jednotky na točně tramvaje Kaplířova-Dobřanská. Do konce roku město rovněž za 38 milionů Kč upraví severozápadní cíp Borského parku, kde vytvoří "bránu" do největšího parku. Vznikne tam jednopodlažní objekt s kavárnou, půjčovnou kol a veřejnými WC.