Komatsu potřebu bagr

Plzeň chce mít v několika svých problémových domech domovníky-koordinátory

Plzeň 30. září (ČTK) - Plzeň chce mít v několika svých domech, hlavně v problémových lokalitách, domovníky-koordinátory. Řešili by sousedské spory, pravidelně komunikovali s obyvateli a zajišťovali drobnou údržbu domů i bytů. Jako komunitní pracovníci by měli docházet do vytipovaných domů s vyšším počtem sociálně problematických nájemníků nebo seniorů, ideálně mají v domě bydlet. Město by je platilo z evropského operačního programu Zaměstnanost +, žádost o dotaci už schválili radní. Projekt, který zahrnuje také podporu zabydlování a bydlení, má stát 25 milionů Kč, město na něj vydá desetinu. ČTK to řekl náměstek primátora David Šlouf (ODS).

"Domovník by měl být členem komunity, vytvářet dobré sousedské vztahy, umět komunikovat s nájemníky i s majitelem nemovitostí. Svojí přítomností i činností se bude přirozeně podílet i na prevenci kriminality," řekl. Například v lokalitách s více sociálně problematickými nájemníky v Korandově, Plachého a Tylově ulici nebo s vyšším počtem seniorů v Prostřední a Krajní ulici.

Projekt nazvaný Podpora dostupnosti bydlení má jako partnery neziskovou organizaci NADĚJE a městskou firmu Obytná zóna Sylván. "Je zaměřený na komplexní podporu řešení bytové nouze. Cílem je podpořit klienty NADĚJE i Obytné zóny při zabydlování a rozšířit a profesionalizovat služby. Důraz bude kladen na včasné odhalení a zásah u lidí ohrožených bytovou nouzí," řekl Šlouf. Dotace dále umožní zvýšit počet pracovníků kontaktního místa pro bydlení, realitní agentury města a posílit prevenci ztráty bydlení.

Plzeň už testovala první dva domovníky v roce 2015 v dříve problémové lokalitě Plac v Korandově a Plachého ulici, další tam pracovali do roku 2018. Peníze na ně dávalo ministerstvo vnitra (MV) z podpory prevence kriminality. "Domovník jednoznačně zafungoval. Pomohl stabilizovat území. Chová se jednak preventivně, jednak do jisté míry organizuje ten život," řekl v roce 2016 tehdejší primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který je dnes radním pro bezpečnost. "Měli jsme tam tehdy asi dva roky dva důchodce, kteří tam bydleli. Je nejlepší, aby to byl člověk z toho domu. Ale poté, jak se tam zahájila rozsáhlá rekonstrukce bloku, tak jsme to ukončili. Další projekty budeme plánovat na podzim, koncem roku bude vyhlášený dotační titul MV," uvedla manažerka prevence kriminality Andrea Gregorová.

V posledních letech domovníci v Plzni nefungovali. První nový koordinátor bude pracovat v Plachého ulici 52. "Kontaktoval jsem jednoho z asistentů prevence kriminality, jemuž tam byl jako zaměstnanci městské policie přidělený služební byt a po práci tam bude vykonávat jakousi neformální funkci domovníka," uvedl šéf oddělení sociálního začleňování Jakub Václavů.

V Plzni podle Gregorové přes deset let velmi dobře fungují asistenti prevence kriminality, které město zavedlo pro problémové lokality. Dotuje je také MV. "Dvě asistentky máme v centru, které dochází i na Plac, a další asistentku a asistenta na Doubravce. Pořád jsou v terénu, mapují lokality, kde se co děje. A nejsou to strážníci, ale preventisté, takže se s nimi lidé zastaví a pobaví," řekla. Na rozdíl od minulých let dostalo ale letos město podporu jen na dva asistenty, další dva platí z rozpočtu. Koncem letošního roku, kdy MV vyhlásí novou výzvu, požádá opět o peníze minimálně na čtyři asistenty.