Cime 3 kvartal 2024

Plocha pronajímaných prostor fondu Accolade překročila milion metrů čtverečních

Praha 9. března (ČTK) - Celková plocha pronajímaných prostor fondu Accolade Industrial Fund, který investuje do moderních průmyslových nemovitostí, loni překročila milion metrů čtverečních. Fond v minulém roce dokončil akvizice v Polsku, na Slovensku a v Německu. Řada stávajících klientů kvůli zamýšlené expanzi podepsala nové nájemní smlouvy na dodatečné plochy v areálech patřících fondu a přišli i noví nájemci. Fond o tom dnes ČTK informoval v tiskové zprávě. Uvedl, že zhodnocení fondu loni přesáhlo 20 procent, což představuje historické maximum. Celkem do fondu vložilo své peníze přes 2200 investorů.

Podle fondu je za pozitivním vývojem několik faktorů. Jedním z dlouhodobějších trendů, v posledních dvou letech ještě umocněným pandemií koronaviru, byla změna ve spotřebitelském chování evropské populace, která v daleko větší míře nyní nakupuje on-line. To zvyšuje zájem o haly ze strany logistických a e-commerce firem. Loňský rok byl specifický také v neustále výrazně rostoucí ceně průmyslových nemovitostí.

"Poptávka po halách je stále velká a žene jejich hodnotu směrem nahoru. Předpokládám, že velikost portfolia bude dynamicky růst i v letošním roce. Stále více společností si navíc uvědomuje, že moderní logistické a průmyslové prostory jsou naprosto nezbytným předpokladem pro udržitelnost evropského podnikání," uvedl výkonný ředitel společnosti Accolade Milan Kratina.

V současné době patří do fondu 22 průmyslových parků, v nichž působí 77 nájemců. Parky se nacházejí v Česku, Polsku, Německu a na Slovensku. Jejich pronajímatelná plocha přesahuje 1,1 milionu metrů čtverečních. Hodnota aktiv, které má fond ve správě, dosahuje 26,6 miliardy korun.

Loni se polské portfolio rozrostlo o průmyslový park Minsk Mazowiecki, na Slovensku fond zakoupil areál v blízkosti košického letiště a do jeho vlastnictví přibyl i park v německé Bochumi. Mezi významné uzavřené nájemní smlouvy patřila například další spolupráce s globální logistickou společností DHL. Firma expandovala o dalších více než 20.000 metrů čtverečních v komplexu v Zelené Hoře, který se řadí mezi první polské investice fondu. Nové prostory tam převzala také logistická společnost Raben a firma InPost, evropský průkopník boxů pro e-commerce.

O logistické prostory je podle firmy mezi nájemci zájem i v Česku. Například v chebském parku loni, již potřetí od roku 2016, expandovala společnost Tchibo. Celková rozloha rozšířeného distribučního centra Tchiba nyní přesahuje 100.000 metrů čtverečních.

Pro fond je klíčová diverzifikace a spolehlivost nájemců, čímž dlouhodobě zajišťuje stabilní výnosy. "Podobný vývoj očekáváme i v roce 2022, přesto, že do něj hned zpočátku tragicky zasáhl konflikt na východě Evropy. Na výkonnost fondu nicméně dění na Ukrajině nebudeme mít zásadní vliv. Accolade Industrial Fund nemá na Ukrajině ani v Rusku v současnosti žádné projekty, nájemce ani financující banky," shrnul Kratina.