Komatsu potřebu bagr

Pískovna v Křídlůvkách se má rozšířit o pět hektarů, těžit se bude asi devět let

Křídlůvky (Znojemsko) (ČTK) - Pískovnu v Křídlůvkách na Znojemsku chce majitel rozšířit téměř o pět hektarů. Současné ložisko, na němž byla těžba povolena v roce 1998, už je vytěžené a bude ponechané přirozenému vývoji. Při maximální kapacitě by se těžilo pět let, majitel však předpokládá, že při současné poptávce by těžba mohla trvat devět let. S rozšířením těžby by chtěl začít už letos, vyplývá z dokumentu na Informačním portálu EIA.

Původně zde těžila firma Agrospol Hrádek, avšak před dvěma lety pískovnu prodala oslavanské firmě Technické služby CZ, která písek potřebuje i pro vlastní potřebu. Jde o pískovnu na severním okraji katastru obce, ze severu je ohraničená tratí Břeclav - Znojmo. Rozšiřovat se bude západním a východním směrem, dosud má pískovna tři hektary. Roční maximální kapacita těžby je 135.000 tun štěrkopísků. V létě se má denně těžit maximálně 750 tun, v zimě 300 tun. Průměrná mocnost ložiska je deset metrů.

Zdejší oblast je na usazeniny vhodné k těžbě bohatá. Pouhých 700 metrů odsud je vytěžená pískovna Božice, jejíž rekultivace by měla začít co nejdříve. O něco dále, v katastru Hodonic, je další ložisko připravené k rekultivaci.

Plocha pro plánované rozšíření těžby se bude po jejím ukončení rekultivovat, v plánu je obnova ovocného sadu. Avšak již vytěžené ložisko bude ponechané přirozenému vývoji, aby se zvýšila biodiverzita. Nechá se zarůst náletovými rostlinami a také zde vznikne poměrně velká tůň, která má mít minimální hladinu po celý rok, aby se zde mohli rozmnožovat živočichové závislí na vodě.