Cime 2 kvartál 2024

Pět místních částí Přerova bude mít během tří let nová veřejná prostranství

Přerov (ČTK) - Pět místních částí Přerova bude mít během následujících tří let nová veřejná prostranství, proměnit se zde mají především jejich historická náměstíčka. Město na projekt chce získat z dotací až 45 milionů korun. Společně s tím plánuje Přerov do budoucna i proměnu náměstí Svobody. Novinářům to řekl náměstek primátora Vladimír Lichnovský (ANO).

Přerov má 13 místních částí, zásadní proměny veřejných prostranství se tak dočká téměř polovina. Jde o Lověšice, Čekyň, Újezdec, Lýsky a Vinary, kde se práce soustředí na sportovní areál Skalka. "Vyhlásili jsme soutěž na zhotovení projektové dokumentace těchto pěti místních částí. Jde o jednu společnou soutěž. Na realizace těchto veřejných prostranství můžeme získat významné finanční prostředky, a to až 45 milionů korun z ITI olomoucké aglomerace, což je 85 procent uznatelných nákladů," uvedl náměstek Lichnovský.

V drtivé většině případů jde podle něj o obnovu historických návsí nebo jejich částí, včetně parčíků, mobiliářů, zeleně, částečně i komunikací či zastávek, výjimkou je sportovní areál ve Vinarech, kde se bude dávat důraz na zázemí. "Jde o komplexní revitalizaci veřejného prostoru s napojením sítí a komunikací, kvůli splnění dotačních podmínek je tam důraz na zeleň či na vybavení mobiliářů," podotkl náměstek. Podobu proměn zástupci města konzultovali s místními částmi. "K projektu se vyjadřovali samotní předsedové místních částí, není to nic, co by jim město vnucovalo," doplnil náměstek Tomáš Navrátil (ANO).

V příštím roce by chtělo mít město všechny projekty nachystány. Obnova místních částí bude poté postupná. "Začneme s Lověšicemi, v roce 2026 bychom chtěli udělat Čekyni a Lýsky a následující rok Vinary a Újezdec," doplnil Lichnovský. Společně s Lověšicemi chce město nechat upravit jako šesté místo v pořadí také náměstí Svobody nedaleko centra Přerova. Tento záměr však bude teprve rada projednávat.