husqvarna

Pět ateliérů bude navrhovat podobu nových lázní v Krnově

Krnov (Bruntálsko) 9. listopadu (ČTK) - Do druhého kola architektonické soutěže na podobu nových městských lázní v areálu koupaliště v Krnově na Bruntálsku postoupilo pět architektonických ateliérů. Doporučila to odborná porota soutěže. Město architekty vyzve, aby do 4. února příštího roku předložili své soutěžní návrhy. ČTK to dnes řekla mluvčí radnice Dita Círová. První fáze soutěže se zúčastnilo 14 účastníků nejen z Česka, ale i Maďarska, Číny, Itálie a Turecka. Veškeré návrhy, včetně těch, které nepostoupily do další části soutěže, město představí veřejnosti na jaře příštího roku. Stavba by mohla podle předběžných plánů začít v roce 2025, náklady by měly být kolem 300 milionů korun.

Předseda poroty Roman Brychta, který vede ateliér Architektury IV na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, uvedl, že porota se v prvním kole soustředila především na kontext řešení návrhu nových městských lázní. "Do druhého kola jsme společné poslali návrhy s potenciálem nabídnout ta nejlepší řešení," řekl.

"Areál nabídl soutěžícím velký potenciál v podobě ucelené travnaté plochy a množství kvalitních vzrostlých stromů. Pro mne bylo v hodnocení docela zásadní, jak se s touto nabídkou jednotliví soutěžící vypořádali. V tomto směru převažuje mírné zklamání. Jsem také překvapen, že žádný ze soutěžních návrhů nepřekročil hranice zadání a nesáhl do stávajícího jednotvárného, nudného, technokraticky řešeného koryta řeky Opavice," doplnil krajinářský architekt a člen poroty Zdeněk Sendler.

Nové lázně by měly být na pozemcích města s celkovou plochou 13.200 metrů čtverečních. Propojením stávajícího venkovního koupaliště s novými městskými lázněmi vznikne sportovně-relaxační centrum navazující na sportovní infrastrukturu města podél Petrovické ulice. Součástí nových městských lázní má být plavecký bazén, relaxační bazén, saunový svět, fitness a doplňkové služby k uvedeným provozům. Počítá se i s parkováním a dopravním napojením areálu.

Samotná soutěž bude město stát 4,2 milionu korun. Dalších 15 milionů radnice zaplatí do roku 2024 za vypracování projektové dokumentace. Celkem se náklady na projekt mají pohybovat okolo 300 milionů korun. Projektování by mělo začít v lednu 2022 a má trvat dva roky, termín zahájení stavby je předběžně stanoven na rok 2025. Aquapark by pak měly být uveden do provozu v roce 2026.

"Když jsme uviděli konkrétní soutěžní návrhy, dolehlo to na nás. Sen nás i mnoha Krnovanů konečně nabírá konkrétní podobu. Oceňuji, že velká většina architektů dokázala navrhnout investičně a provozně neokázalé, pro město dostupné řešení. Autory pěti vybraných návrhů i tak čeká mnoho práce, aby vyhověli řadě požadavků poroty," uvedl k soutěži starosta města Tomáš Hradil (Krnovští patrioti).