Komatsu potřebu bagr

Pelhřimov chce v průmyslové zóně prodat další pozemky, změnil podmínky prodeje

Pelhřimov (ČTK) - Pelhřimov chce příští rok připravit k prodeji další pozemky v průmyslové zóně Ke Skrýšovu. Dosud volné pozemky začal nyní nabízet za jiných podmínek, než které platily před třemi lety, když prodej pozastavil. Zrušil povinnost kupujících skládat předem kauci pro případ, že by zamýšlené objekty nepostavili. ČTK to řekl místostarosta asi šestnáctitisícového města Zdeněk Jaroš (TOP 09).

Pozemky v průmyslové zóně město naposledy prodávalo v roce 2019. Prodejní cena tehdy byly asi 600 korun za čtvereční metr. Když chtělo prodej obnovit, vzrostla už cena za metr na 1500 korun (bez DPH). „A měli jsme k tomu ještě napočítané smluvní pokuty splatné dopředu, abychom měli zajištěno, že to skutečně koupí a začnou stavět. Do toho se nikomu nechtělo, takže jsme to otočili. Pokud nepostaví, tak až následně budou platit smluvní pokutu řádově 200 korun za metr čtvereční,“ řekl Jaroš.

Nyní město prodalo v průmyslové zóně přes hektar. "Volná plocha tam ještě zbývá, chystáme tam další menší pozemky. Budou mít rozlohu 2500 až 3000 čtverečních metrů, bude jich tam ještě asi šest. Pak jsou tam ještě dva trochu větší pozemky," řekl Jaroš. U menších pozemků potřebuje ještě město vybudovat inženýrské sítě, nyní se pracuje na projektové dokumentaci.

Změna podmínek zvýšila zájem o pozemky, i když jejich ceny během let výrazně stouply. Pozemky v první průmyslové zóně prodával Pelhřimov podle Jaroše za 200 korun za metr čtvereční.

Pozemky v zóně Ke Skrýšovu podle Jaroše nejsou určené pro skladovací objekty. "V tomto místě sklady nechceme, protože komunikační napojení na Nádražní ulici je velmi nešťastné. Chceme tam raději menší firmy, které tam budou mít nějakou drobnou výrobu," řekl Jaroš.

Zájem firem v Pelhřimově je navzdory nízké nezaměstnanosti a nedostupnosti pracovníků. Na Pelhřimovsku byla nezaměstnanost v dubnu 1,6 procenta.