Cime 2 kvartál 2024

Pelhřimov bude znovu řešit možnost odkupu obchodního domu za 48 milionů Kč

Pelhřimov (ČTK) - Pelhřimovští zastupitelé se budou znovu zabývat možností koupit obchodní dům v centru města. Objekt měl být už dřív nabízený v dražbě. Účast v ní zastupitelé v červnu odmítli, nakonec se dražba nekonala. Teď dostalo město nabídku od majitele, který za obchodní dům Vysočina požaduje 48 milionů korun. Podle starosty města Ladislava Meda (ODS) by bylo vhodné, aby město objekt vlastnilo a mohlo rozhodovat o jeho využití. Zasedání zastupitelstva je naplánované na středu 20. září.

"Myslíme si, že by bylo vhodné, kdyby to město vlastnilo ze všech různých pohledů. Jde o to, aby to ekonomicky vycházelo, abychom na tom neprodělávali," řekl ČTK Med. V objektu by podle něho mohly částečně zůstat komerční prostory, částečně by sloužil pro potřeby pelhřimovských spolků.

Nákupem by město získalo pozemek s rozlohou asi 6000 čtverečních metrů v ochranném pásmu městské památkové rezervace. Jeho součástí je třípodlažní obchodní dům využívaný už jen z menší částí. Jeho majitelem je společnost Kubík Vysočina s.r.o. Městu sdělil, že má i jiného zájemce, který by v budově chtěl provozovat restauraci, diskotéku a v patře ubytovnu. Takové využití není podle důvodové zprávy k jednání zastupitelů v rozporu s územním plánem.

"Ubytovna v centru města se nám zdá hodně nepřijatelná, to je také jeden z důvodů, proč by to město mělo vlastnit," řekl Med. Přímou nabídku na odkup už podle něho město od majitele dostalo asi před rokem s tím, že kupní cena byla přes 60 milionů korun. Cena stanovená odhadem je asi o deset milionů vyšší. "Za tu dobu se to dost zlevnilo, teď je ta nabídka za 48 milionů, tak uvidíme," řekl Med.

Obchodní dům v Solní ulici vzdálený 200 metrů od Masarykova náměstí je na místě původní historické zástavby, zbouraná kvůli němu byla i oblíbená hospoda. Jde o jednu z posledních staveb zahájených v Pelhřimově v komunistickém režimu. Podoba původních budov nebyla před demolicí dostatečně zdokumentovaná, řekl už dřív ČTK Ondřej Hájek, ředitel pelhřimovského Muzea Vysočiny.