Pečky na Kolínsku staví úpravnu vody za 47 mil. Kč,hotová má být příští rok

Pečky (Kolínsko) (ČTK) - V Pečkách na Kolínsku staví od loňského září novou úpravnu vody, měla by být hotová příští rok. Má zlepšit kvalitu vody a snížit její tvrdost. Stavba za více než 47 milionů korun bez DPH je letošní největší investicí města. Radnice usiluje o dotaci 34 milionů korun z ministerstva životního prostředí, řekl ČTK starosta Milan Paluska (ODS).

Úpravna vzniká v prostoru za hřbitovem, stavbaři aktuálně budují jámu pro monolitické betony. "Vodu čerpáme z vlastního zdroje v Tatcích a od nové úpravny si slibujeme hlavně zlepšení hygienické kvality vody a snížení tvrdosti vody, která je u nás opravdu velká," řekl Paluska. Vodovody pro město provozuje společnost Pečecké služby. Nová úpravna podle Palusky zřejmě do budoucna přinese zdražení vody. "Technologie je náročná na energie, odhaduji, že dojde ke zdražení minimálně o 20 procent," doplnil. Lidé v Pečkách letos za vodné a stočné platí přes 104 korun za metr krychlový.

Podle Palusky začalo bývalé vedení města se stavbou úpravny bez jistoty dotační podpory. "Nezbývá než doufat, že podporu skutečně získáme. V opačném případě jde financování celé akce za městem a bude velice ohroženo financování dalších investičních akcí," doplnil starosta.

Pečky s více než 4700 obyvateli letos hospodaří se schodkovým rozpočtem s výdaji přes 208 milionů korun a příjmy téměř 174 milionů korun. Schodek město vyrovnává zapojením prostředků z minulých let. Letos chce vedení města investovat ještě do rozsáhlé opravy kulturního domu a intenzifikace čistírny odpadních vod. Ta je podle Palusky nezbytná kvůli narůstajícímu počtu lidí ve městě.