Mercedes

Pavla překvapilo, že Česko patří mezi nejhorší v Evropě v povolování staveb

Praha (ČTK) - Prezidenta Petra Pavla dnes na diskusi v pražském Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města překvapilo, že Česko je jednou z nejhorších zemí v Evropě z hlediska délky povolování staveb. Novinářům to dnes řekl před poslední zastávkou své dvoudenní návštěvy Prahy, kterou byla nezisková organizace Jahoda na Černém Mostě zaměřená na práci s dětmi a mládeží. Kromě institutu plánovačů dnes navštívil také staveniště nové linky metra D.

Návštěvu Prahy zahájil prezident spolu s manželkou Evou v úterý návštěvou ZŠ Cimburkova, pak diskutoval s pražskými politiky o školství a otevřel Masarykovu knihovnu. Dnes diskutoval na IPR s pražskými politiky i odborníky o bydlení a výstavbě.

Na debatě se Pavel podle svých slov od zástupců města dozvěděl, že stát stále není schopen decentralizovat státní moc na ty úrovně, kam by měla patřit a že obce jsou při svém rozvoji zatíženy nutností obracet se na velké množství různých institucí. "Zaznělo číslo, že jedna změna v územním plánu se rozesílá na 125 míst," řekl s tím, že komplikovanost procesu prodlužuje povolení stavby i na osm či deset let. "Mě velice překvapilo, že jsme v tomto ohledu jednou z nejhorších zemí v Evropě," uvedl prezident.

Dodal, že v debatě zmiňovaným problémem je i nepředvídatelnost soudů, které i ve stejné kategorii případů rozhodují různým způsobem. Prezident podle svých slov otázku zjednodušení povolovacích procesů plánuje otevřít při plánovaných jednáních se zástupci vlády.

Bytové otázce v Praze by podle Pavla mohlo částečně předcházet pozvednutí kvality života v dalších regionech, zlepšení dopravy nebo posílení práce na dálku. Lidé pak podle něj budou moci zůstávat v regionech, kde jsou nižší náklady na živobytí než v metropoli, a zároveň si zachovat lepší kvalitu života.

Prezident dnes navštívil také staveniště linky metra D, kde ocenil její komplexnost a náročnost projektu. V souvislosti s velkými pražskými projekty, jako je právě metro nebo vnitřní okruh, se na schůzkách s ministry bude mimo jiné zajímat o jejich financování, řekl.

Pavel už absolvoval návštěvy Moravskoslezského kraje, Libereckého kraje a Kraje Vysočina. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj. Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman také zejména během svého prvního mandátu vyjížděl do krajů, na oficiální návštěvě Prahy však nikdy nebyl.