Komatsu potřebu bagr

Pavilon krajské jičínské nemocnice bude o 70 mil.Kč dražší,vyjde na 692 mil.Kč

Jičín (ČTK) - Multifunkční pavilon v areálu krajské Oblastní nemocnice Jičín bude stát 692 milionů korun, což je o 70 milionů více, než se předpokládalo. Původní předpokládaná cena byla 622 milionů korun včetně pořízení zdravotnických přístrojů a dalšího zdravotnického zařízení. ČTK o tom dnes informovala Martina Svatoňová z tiskového oddělení kraje. Navýšení prostředků, které schválila rada kraje, projednají krajští zastupitelé. Stavba začala loni v srpnu. Podle hejtmanství pokračuje podle harmonogramu.

"Musíme reagovat na výrazně navýšení cen stavebních prací a materiálů v důsledku války na Ukrajině. Zároveň jsme na základě zkušeností z pandemie covidu změnili dispozice a zdravotnické technologie v laboratořích. Oproti původnímu záměru se jedná o navýšení přibližně o 11 procent. Věřím, že zastupitelé změny schválí, aby nový pavilon mohl pacientům začít sloužit už v prvním čtvrtletí příštího roku," uvedl náměstek hejtmana pro investice Pavel Bulíček (Piráti).

V nové multifunkční budově jičínské nemocnice vznikají v podzemním podlaží kromě laboratoří a magnetické rezonance také skladové prostory, strojovny a šatny pro personál. V prvním nadzemním podlaží bude transfúzní stanice, hematologie, odběrový úsek a interní ambulance a poradny. Ve druhém patře pavilonu projekt počítá s centrem klinických laboratoří a ve třetím s hemodialýzou. Ve čtvrtém patře bude mít zázemí stacionář onkologie, v pátém budou prostory pro provozní technologie budovy. Součástí stavby budovy pavilonu A bude i jednopodlažní spojovací koridor, který naváže na krček mezi pavilony D a E.

"Prostavěli jsme zhruba 300 milionů korun. V objektu nyní probíhají práce uvnitř budovy, kdy stavaři například vylévají hrubé podlahy, pokládají obklady, montují okna, veškeré rozvody a zateplují spojovací krček budov. Ve fázi dokončení je i hrubá stavba na objektu náhradního zdroje. Stavební práce by měly skončit na konci září s předpokladem, že pavilon by mohl zahájit provoz již v prvním čtvrtletí roku 2024," uvedl Bulíček.

Oblastní nemocnice Jičín má zhruba 800 zaměstnanců a 500 lůžek. Podle hejtmana Martina Červíčka (ODS) díky této krajské investici bude mít jičínská nemocnice multifunkční pavilon s nadčasovými prostory pro potřeby pacientů, s vyhovujícím zázemím pro zdravotnický personál a další zaměstnance.

"Lékaře a sestry tu budeme mít pouze tehdy, pokud jim kromě odpovídajícího finančního ohodnocení poskytneme podmínky pro další odborný rozvoj v prostředí vybaveném novými technologiemi. Stavba pavilonu A v Jičíně není jedinou velkou investiční akcí, neboť modernizace všech krajských nemocnic patří k našim hlavním prioritám," uvedl Červíček.

Kraj tento měsíc zahajuje modernizaci a dostavbu nemocnice v Rychnově nad Kněžnou za 880 milionů korun.