Cime 3 kvartal 2024

Parkovací dům Libereckého kraje dostane zelenou střechu, kraj na ni žádá dotaci

Liberec 12. srpna (ČTK) - Parkovací dům, který vedle svého sídla v Liberci plánuje vybudovat Liberecký kraj, bude mít zelenou střechu. Na projekt, jehož náklady projektanti odhadli na 8,6 milionu korun, žádá dotaci z Národního programu Životní prostředí. Pokrýt by mohla zhruba tři čtvrtiny nákladů. O tom, že by v současné energetické situaci zeleň na střeše nahradili solárními panely, krajští radní neuvažovali. Solární panely budou na sousední budově D, řekl dnes na dotaz ČTK hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

"V současné době projekt výstavby zelené střechy soutěžíme a hodnotíme nabídky potenciálních zhotovitelů. Liberecký kraj se vydává touto cestou, protože vegetační střecha odpovídá současným ekologickým trendům. Považuji to zároveň za test technologie. Na všech dalších projektovaných budovách se budeme snažit postupovat stejně. Příkladem je projekt Centrálního depozitáře v Českém Dubu. V době globálního oteplování navíc zelená střecha významně přispěje k ochlazování části dolního centra Liberce," doplnil hejtman.

Zelená bude celá střecha parkovacího domu a měla by tak mít rozlohu kolem 1400 metrů čtverečních. Projekt počítá podle Půty s vybudováním drenážní a hydroakumulační vrstvy a s výsevem a výsadbou suchomilných druhů travin a bylin. "Srážková voda bude využita pro závlahu střechy a přebytečná srážková voda bude svedena do akumulačních nádrží a v budoucnu bude možné ji využít k zalévání zeleně, která vznikne v rámci druhé etapy revitalizace dolního centra kolem krajského sídla," dodal hejtman.

Ještě loni na začátku roku kraj náklady na zelenou střechu odhadoval zhruba za 3,4 milionu korun, teď jsou více než 2,5krát vyšší. Podle mluvčího úřadu Filipa Trdly ale nebyl na začátku loňského roku projekt zpracovaný do všech detailů. "Teď máme dokumentaci pro provedení stavby, je vydáno stavební povolení a probíhá výběrové řízení. Před zahájením výběrového řízení kraj aktualizoval rozpočet, skutečná cena se ale bude odvíjet od výsledku výběrového řízení, a nabídek, které se v současné době posuzují," vysvětlil zvýšení ceny Trdla.

Do nákladů na stavbu se promítl i růst cen stavebních prací a materiálů. Kraj proto musel v květnu navýšit odhadovanou cenu celého projektu o dalších 42 milionů korun na 290 milionů korun. Projekt vedle výstavby parkovacího domu zahrnuje také kultivaci okolí krajské budovy a úpravu přilehlého koryta Lužické Nisy. Zakázku na stavbu parkovacího domu musel kraj zopakovat, nabídky přišly čtyři, dodavatele ale zatím podle Trdly nevybral. Stavba by měla začít ještě letos, hotovo musí být do konce příštího roku, jinak kraj přijde o dotace.