Komatsu potřebu bagr

Pardubičtí silničáři se obávají toho, že nárůst cen může zpomalit opravy silnic

Pardubice 8. září (ČTK) - Nárůst cen může v Pardubickém kraji zastavit nebo zpomalit silniční stavby, které plánují krajští silničáři. Rozestavěné projekty ohrožené nejsou. ČTK to dnes řekl ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec. V Pardubicích se dnes konala dopravní konference.

Silničáři připravují například stavbu mostu v Řečanech nad Labem na Pardubicku, opravu Wonkova mostu v Pardubicích, což jsou stavby, které potrvají víc než jednu stavební sezonu. U nich se obává, že nabídky firem budou moc drahé.

"Jsme v očekávání, ne že by se do tendru nikdo nepřihlásil, ale nabídky mohou postrádat ekonomický smysl," řekl Němec. Proti dnešním nabídkám podle něj mohou být třeba až čtyřnásobně vyšší. Každá se zmíněných investic je za desítky milionů korun. Silničáři také připravují některé přivaděče k budoucí dálnici D35, dodal.

Občas se i stane, že menší projekty stavební firmy neosloví, nikdo se do tendru nepřihlásí. V poslední době to podle Němce není až tak neobvyklé. "My jsme vybírali dodavatele na okružní křižovatku v Prosetíně, nepřišla žádná nabídka. Musíme to soutěžit znovu, vypíšeme to na první kvartál příštího roku, věřím, že zájem bude vyšší," řekl.

Krajská společnost zaměstnává 420 lidí, stará se zhruba o 3000 kilometrů krajských silnic. V její kompetenci je údržba vozovek a také investice, zpravidla v průměru do 30 milionů korun, dodal Němec.