husqvarna

Pardubický kraj zvažuje stavbu základny pro záchrannou službu v Č.Třebové

Česká Třebová (Orlickoústecko) 8. prosince (ČTK) - Česká Třebová na Orlickoústecku by mohla mít svoji výjezdní budovu pro záchrannou zdravotnickou službu. Hejtmanství stavbu zvažuje i vzhledem k tomu, že výjezdů záchranářů v této oblasti přibývá, uvedlo v tiskové zprávě.

Podle záchranářů je potřeba posílit kapacity v oblasti České Třebové. Středisko Peklák se sjezdovkou a cyklotraily je místem, kde se častěji někdo zraní. "Jedná se o myšlenku podpořenou tvrdými daty, do kterých se mimo jiné promítá také celoroční fungování sportovního areálu Peklák," řekl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Město Česká Třebová chce pomoci s hledáním vhodného pozemku pro stavbu základny. Podle vedení radnice by byla vhodná v jižní části města. "Zkrátila by se dojezdová doba do velkých sídlišť, jako je Křib, Trávník nebo Borek. Všichni si uvědomujeme, že počet výjezdů obecně roste. K tomu navíc dochází k celé řadě zranění v areálu Peklák, a to nejen v krátkém zimním období, ale především v letních měsících v rámci sjezdů na horských kolech," řekl starosta Zdeněk Řehák (3PK).

V Pardubickém kraji je 17 základen. Kraj postupně buduje typově stejné výjezdové stanice záchranné služby. Typový projekt adaptuje na podmínky a potřeby regionu. V posledních letech začaly fungovat nové základny například ve Vysokém Mýtě, Chrudimi nebo Holicích, od loňska je na Seči na Chrudimsku.

Do nově postavené stanice se letos ze staršího zázemí stěhovali záchranáři v Moravské Třebové na Svitavsku, kde je součástí nově vybudované nemocnice následné péče.

"Z našeho pohledu se jedná o otevření reálné debaty o tom, kde by mohla základna v České Třebové stát, jaké by měla mít parametry a zda nám může být samospráva města nápomocná. Momentálně se jedná o třetí základnu, kterou bychom chtěli budovat. Prioritními jsou však v tuto chvíli nové základny ve Svitavách a v Litomyšli, na které bychom chtěli získat evropské fondy," řekl hejtman.