Komatsu potřebu bagr

Pardubický kraj získá další dotace z evropského programu React EU

Pardubice 11. listopadu (ČTK) - Pardubický kraj získal další dotace z evropského programu React EU. Na výstavby výjezdových základen Zdravotnické záchranné služby ve Vysokém Mýtě, v Seči a v Moravské Třebové a na nákup 14 sanitních vozidel získá celkově 85 milionů korun. Celkově by dotace měla pokrýt až polovinu nákladů na tyto projekty, které dosahují souhrnné hodnoty přes 160 milionů korun. Hejtmanství uspělo rovněž s žádostmi o subvence na vybavení nemocnic, uvedl dnes v tiskové zprávě mluvčí Pardubického kraje Dominik Barták.

Kraj získá evropské peníze na pořízení vybavení pro onkologické pacienty v Pardubické nemocnici za 105 milionů korun. Dalších 65 milionů korun bude určeno na nákup laboratorního vybavení pro toto zdravotnické zařízení.

Kraj také podal žádosti o dotace na výstavbu centrálních urgentních příjmů v Pardubické a Orlickoústecké nemocnici a na pořízení vybavení do pěti krajských nemocnic. Dostat by měl téměř 920 milionů korun, celkové náklady těchto projektů dosahují 2,753 miliardy korun.

"Do 101. výzvy jsme podali dva projekty, a to na rekonstrukci domu v Bystrém pro potřeby Domova na zámku Bystré a na nákup nových vozidel pro příspěvkové organizace kraje v oblasti sociálních služeb," uvedl krajský radní pro regionální rozvoj a evropské fondy Ladislav Valtr (ODS).

Pardubický kraj se se svými projekty řadí k úspěšným žadatelům v pětici výzev. "U 13 podaných projektů v částce přesahující 3,183 miliardy korun očekáváme v tuto chvíli v rámci programu React EU dotaci ve výší 1,166 miliardy korun, což je pro krajský rozpočet nesmírná pomoc, na kterou bychom nedosáhli bez včasné a kvalitní přípravy všech projektů, a to včetně přípravy na časovou výzvu," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/ČSSD). Na začátku příštího roku by chtěl kraj podat ještě žádost o dotaci ve výši 30 milionů korun na výstavbu domku v Rudolticích, který je součástí transformace Domova u studánky.