husqvarna

Pardubický kraj zahájil výstavbu obchvatu Dašic a napojení na D35

Dašice (Pardubicko ) 8. srpna (ČTK) - Pardubický kraj dnes zahájil výstavbu napojení silnice II/322 na mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D35 u Dašic. Po dokončení dálničního úseku Časy - Ostrov má odvést tranzitní dopravu mimo město, kterým už dnes projíždí asi 3500 aut denně. Obchvat bude dokončen nejpozději na jaře roku 2024, některé části ale možná i dříve, řekl dnes novinářům ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

"Ambiciózně si myslíme že v roce 2023 by mohly být některé dílčí úseky zprovozněny. Stavba má tři okružní křižovatky, tedy tři přípojné body, což je ideální pro to, aby se po některých dokončených úsecích už mohlo jezdit," uvedl Němec.

Téměř tři kilometry dlouhá silnice zahrnuje také náročné přemostění řeky Loučné. Celkové náklady by měly dosáhnout téměř 477 milionů korun včetně DPH, archeologický průzkum stál dalších 83 milionů korun. Pardubický kraj výstavbu financuje z větší části z peněz, které mu před lety přislíbil stát v memorandu na výstavbu dálničních přivaděčů v celkové výši 2,7 miliardy korun. Soutěž na stavbu vyhrálo sdružení firem Metrostav Infrastructure, Chládek a Tintěra a Porr. Začátek výstavby zdržel komplikovaný výkup pozemků.

"Bohužel delší dobu trvala jednání se soukromým vlastníkem pozemků, který prioritně bránil zemědělskou půdu, a jeho představy nešlo v zákonném rámci splnit. Nakonec jsme našli shodu, za což jsem rád," uvedl náměstek hejtmana pro oblast dopravy Michal Kortyš (ODS).

Pro celkové napojení D35 z Pardubic kolem Dašic bude nutné vybudovat ještě přeložku silnice z části Pardubic Černá za Bory do Dašic, která bude tvořit obchvat obce Zminný. Nejdříve bude nutné dokončit archeologický průzkum a posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Stavba by mohla začít příští rok. Úsek dálnice D35 Časy - Ostrov má být zprovozněn letos 22. prosince, lze očekávat, že tranzitní provoz přes Dašice výrazně vzroste.

"Je to velký přínos pro Dašice (až bude hotový obchvat Dašic), který jim ulehčí. Je trochu zádrhel, že to mohlo být hotové současně se spuštěním sjezdu 22. prosince, ale chvála Bohu za to, že to bude," řekl starosta Dašic Petr Zikmund (STAN).