Cime 2 kvartál 2024

Pardubický kraj zahájil stavbu obchvatu Rokytna a Býště s napojením na D35

Rokytno (Pardubicko) 27. září (ČTK) - Pardubický kraj zahájil dnes zhruba po pěti letech příprav stavbu silnice, která propojí dálnici D35 a silnici I/35 Rokytno - Býšť. Nová komunikace bude tvořit obchvat obou obcí a odvede z nich tranzitní dopravu. Po otevření úseku dálnice Opatovice - Časy míří přes Rokytno stále více aut, řekla dnes novinářům starostka Rokytna Petra Vrbatová.

"Jezdí jich pořád hodně, auta tu sjíždí a najíždí na dálnici. Pro naše občany, zvláště pro chodce, je to nebezpečné, po chodníku se vůbec nedá jít bezpečně. Auta nejezdí 50 kilometrů v hodině, jezdí víc, pak dvě nákladní auta, která se minou. Děti nemohou přejít do školy, do školky," uvedl Vrbatová. O prázdninách v obci odpoledne napočítali 400 aut za hodinu.

Nová propojka mezi dálnicí a silnicí I/35 bude dlouhá více než čtyři kilometry, standardní komunikace druhé třídy bude mít šířku 9,5 metru. Součástí stavby jsou také dvě stykové a jedna okružní křižovatka. Silnice by měla být uvedena do provozu na podzim příštího roku.

Celkové náklady stavby dosáhnou 250 milionů korun včetně DPH. Jen archeologický průzkum v trase budoucí silnice stál asi 40 milionů korun, dalších téměř 45 milionů korun si vyžádaly výkupy pozemků.

Pardubický kraj v srpnu zahájil také výstavbu napojení silnice II/322 na mimoúrovňovou křižovatku na dálnici D35 u Dašic za 477 milionů korun včetně DPH. Po dokončení dálničního úseku Časy - Ostrov má odvést tranzitní dopravu mimo město, kterým už dnes projíždí asi 3500 aut denně. Obchvat bude dokončen nejpozději na jaře roku 2024, některé části ale možná i dříve.

Stavby některých krajských přivaděčů a napojení dálnice mají zpoždění za výstavbou D35. Pardubickému kraji na ně před lety přislíbil stát v memorandu 2,7 miliardy korun, kvůli růstu cen mu ale bude nejméně miliarda korun chybět. Hejtmanství chce jednat s ministerstvem dopravy o zvýšení sumy.