Komatsu potřebu bagr

Pardubický kraj se obává škod na silnicích při stavbě tunelu Dětřichov

Pardubice 27. dubna (ČTK) - Pardubický kraj se obává, že škody, které vzniknou na silnicích při výstavbě dálničního tunelu Dětřichov na budoucí dálnici D35, budou příliš vysoké. Hejtmanství proto bude od státu požadovat záruky, že komunikace využívané stavbaři dostanou patřičnou péči, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana. Tunel by se měl začít stavět do dvou let.

"Při této stavbě dojde k enormnímu přesunu stavebních i vytěžených hmot. Máme obavy z toho, že dopravci budou využívat všech okolních silnic, ať už se jedná o silnice první, druhé či třetí třídy, nebo i účelových komunikací. Pardubický kraj bude od ministerstva dopravy požadovat záruky toho, že se silnicím dostane úprav před zahájením stavby a také oprav po jejím ukončení,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu Michal Kortyš (ODS).

Silnice v okolí budoucího tunelu jsou podle něj navíc velice úzké. Pro řidiče, kteří tudy jezdí, bude stavba tunelu znamenat minimálně tři roky výrazného nepohodlí. "S ohledem na zkušenosti ze stavby předchozích úseků předpokládám, že silnice budou pokryté prachem a bahnem, a to nemluvím o zpomalení dopravy v okolí," uvedl Kortyš.

Dálniční tunel Dětřichov na Svitavsku má měřit téměř čtyři kilometry a bude součástí úseku Opatovec – Staré Město na dálnici D35. Bude nejdelší v České republice a tvořit ho mají dva tubusy, každý z nich pojme dva jízdní pruhy s maximální povolenou rychlostí 100 kilometrů v hodině. Úsek dálnice mezi Opatovcem a Starým Městem má být necelých 17 kilometrů dlouhý a jeho součástí bude řada mostů a také několik tunelů.

Při stavbě předchozích úseků dálnice D35 se často stávalo, že dopravci nevyužívali pouze komunikací, na jejichž užívání byli s krajem domluveni, ale také dalších silnic. Ty potom zůstaly rozbité bez nároku na opravy hrazené státem. Už v roce 2020 vyčíslil Pardubický kraj způsobené škody na krajských silnicích v regionu na 2,8 miliardy korun včetně DPH. Před zahájením stavby dálnice provedla Správa a údržba silnic Pardubického kraje snímání stavu silnic, které se při stavbě využívají pro přivážení materiálu a odvoz zeminy. Stát zřejmě uzná z těchto škod jen část.