Cime 3 kvartal 2024

Pardubický kraj plánuje další stavební úpravy v areálu Pardubické nemocnice

Pardubice (ČTK) - Výstavba nového pavilonu centrálního urgentního příjmu a chirurgických oborů v Pardubické nemocnici skončí do 20. prosince. Pardubický kraj už ale plánuje další stavební úpravy v areálu. Radní vyhlásili výběrové řízení na přípravu projektu pro úpravy vnitřních dispozic budovy číslo 27, kde by měla do budoucna najít zázemí interna a neurologie, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták. Předpokládané náklady stavby se odhadují na 297 milionů korun včetně DPH.

Interna se přemístí z budovy číslo 28 a neurologie z budovy číslo 19 do objektu 27, který má přímou návaznost na centrální urgentní příjem a kam se také přesunou jeho dosavadní oddělení. "Celý projekt je rozdělen do dvou samostatných etap, které můžeme i s ohledem na možnosti krajského rozpočtu realizovat samostatně. První etapa spočívá ve stavebních úpravách dispozic pro přestěhování interny a neurologie. Druhá pak řeší zateplení budovy a opravu střechy," uvedl hejtman Martin Netolický (3PK/SOCDEM).

Do stavebních úprav se kraj pustí jen v případě, že na ně získá dotaci z evropských fondů. "V tuto chvíli je jen těžko představitelné, že bychom byli schopni investici vzhledem k nastavení rozpočtového určení daní financovat čistě z krajského rozpočtu," uvedl hejtman.

Pardubická nemocnice je dispozičně nemocnicí pavilonového typu. V současné době se většina zdravotnických provozů nachází v jižní části areálu, kde stavbaři dokončují i nový pavilon centrálního urgentního příjmu za téměř dvě miliardy korun. Výjimkou je budova 28, v níž je mimo jiné část interní kliniky. Koncentrace interních oborů do jednoho místa by ulevila pacientům, personálu, provozu a logistice nemocnice.