Komatsu potřebuju Bagr

Pardubický kraj letos skončí poslední opravy silnice II/36 za 370 milionů Kč

Pohledy (Svitavsko) (ČTK) - Pardubický kraj letos dokončí poslední opravy silnice II/36 z obce Pohledy na Svitavsku ke křížení se silnicí I/43. V předchozích letech stavbaři obnovili další úseky krajské komunikace. Celkové náklady na opravu 16,5 kilometru silnice dosáhnou 370 milionů korun včetně DPH. Pardubický kraj na všechny úseky získal evropské dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, které dosáhly v jednotlivých částech 60 až 90 procent uznatelných nákladů, uvedl v tiskové zprávě mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

V roce 2021 byla dokončena modernizace ze Zadního Arnoštova do Křenova za 60 milionů korun včetně DPH, vloni další tři etapy z Křenova až po konec obce Pohledy za 180 milionů včetně DPH. Na průtah obcí Pohledy byly navíc instalovány takzvané chráničky pro zavedení 5G sítě. V letošním roce na opravy čekají poslední dvě etapy od Pohledů přes Sklené až ke křižovatce se silnicí I/43 za 130 milionů včetně DPH.

"Rekonstrukce vozovky spočívá v odfrézování současných krytových vrstev a sanaci krajů v celé délce úseku. Silnice se v dobách minulých rozšiřovaly tak, že únosná je pouze původní vozovka a kraje jsou takzvaně na blátě, a z tohoto důvodu nám potom vznikají typické poruchy. Touto technologií ale problémům s krajnicemi do budoucna zamezíme," uvedl náměstek hejtmana zodpovědný za oblast dopravy Michal Kortyš (ODS). Modernizovat se bude také odvodnění komunikace s propustky, vyhovující se vyčistí. Součástí bude i náhradní výsadba zeleně.